Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-07-06 20:22:56

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 49 lat, zdiagnozowano u mnie raka piersi prawej (hormonozależny ER - 95%, PGR - 80%, HER2 (1+), Ki67: 20%). W styczniu 2014 r. miałam wykonaną mastektomię prostą z procedurą węzła wartowniczego. Wynik: rak zrazikowy klasyczny naciekający, stopień złośliwości G1 (3+1+1), największy wymiar komponentu naciekającego 2,8 cm, wieloogniskowość - nie, obecność zatorów w naczyniach/naciekanie: L/V0, radykalność zabiegu R1, węzeł chłonny z przerzutami: 1, liczba wszystkich znalezionych węzłów: 3, pT2N1a. Komentarz - Najwęższy margines od strony powięzi 0,05 cm. Skóra, powięź i brodawka bez nacieku raka. W losowo pobranym wycinku z kwadrantu dolnego zewn. znaleziono ognisko naciekania średnicy 0,4 cm - odpowiadające guzkowi satelitarnemu głównej masy guza.
Następnie w lutym 2014 r. miałam wykonaną limfadenektomię pachową lewostronną. Wynik: W żadnym z 11 węzłów chłonnych z dociętego dołu pachowego przerzutu raka nie znaleziono. Poza tym tkanka ziarninowa w miejscu wcześniejszej procedury węzła wartowniczego.
Obecnie jestem w trakcie chemioterapii uzupełniającej 6 x FAC. Powiedziano mi, że po zakończeniu chemioterapii będę miała zleconą hormonoterapię przez kilka lat. Po trzecim wlewie chemii zatrzymała mi się miesiączka, ale słyszałam, że czasami powraca (wcześniej miesiączkowałam regularnie).
Czy w moim przypadku lepiej zastosować tamoxifen z zoladexem, czy leki z grupy inhibitorów aromatazy (letrozol, anastrozol)?
Czy w moim przypadku należy rozważyć jeszcze ewentualnie radioterapię uzupełniającą?

 

Odpowiedź:

 

Wydaje się, że radioterapia nie jest potrzebna (co prawda margines od strony powięzi jest mały, ale powięź stanowi naturalną barierę dla komórek nowotworowych). Co do hormonoterapii to lepszym wyborem będzie tamoxifen, ze względu na to, że Pani miesiączkowała przed rozpoczęciem chemioterapii (istnieje ryzyko, że meisiączka powróci - wtedy inhibitory aromatazy nie będą skuteczne). Nie ma potrzeby łączyć go z zoladexem, gdyż nie udowodniono dodatkowej korzyści z zastosowania tego leku u kobiet po 40 roku życia.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...