Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-07-07 08:57:33

Interpretacja przypadku

Mam kilka pytań w sprawie raka piersi mojej mamy. Mama jest po amputacji piersi. Wyniki po operacji zamieszczę poniżej.
1.Lekarz prowadzący powiedział, że jeśli wyniki od kardiologa pozwolą, to będzie chemioterapia. Jeśli nie, to tylko hormonoterapia. Wobec tego w tym przypadku chemioterapia nie jest potrzebna?
2. Nie rozumiem zbyt dobrze hormonoterapii. Na czym to polega? Czy jest tak obciążająca dla organizmu jak chemioterapia?
3. Jakie jest rokowanie?

kod: Y.99.90-24x Carcinoma ductale invasium G2
W podścielisku na obwodzie nowotworu obecny jest skąpy limfocytarny naciek zapalny. Widoczne są cechy angioinwazji. Margines powierzchniowy wolny od utkania nowotworowego na szerokości 0,3 cm. Margines głęboki 0,8 cm. W tkance tłuszczowej dołu pachowego znaleziono 17 węzłów chłonnych. Metastasis carcinomatosa 1/17. Jest to makro przerzut, który nie przekracza torebki węzła chłonnego. Carcinoma mammae. Typ histologiczny: ductale. Podtyp biologiczne: luminalny B. Stopień złośliwości: G2, wielkość guza: 1,5 cm; pT1c. Stan węzłów chłonnych: 1/17 ; pN1 Mx. Naciek zapalny na obwodzie: (+), Angioinwazja: (+), Receptory ER: PS5+IS3=TS8, Receptory PR: PS5+IS2=TS7, HER2: (-), Ki-67 (+) w około 30% komórek
 

 

Odpowiedź:

 

Leczenie uzupełniające, czyli pooperacyjne (inaczej adjuwantowe) stosuje się po to aby zmnaiejszyć ryzyko nawrotu raka w przyszłości. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę szereg elementów: między innymi to, czy chemioterapia nie wpłynie negatywnie na układ krążenia, gdyż w tym wypadku może się okazać, że wzrośnie z kolei ryzyko zgonu pacjenta z powodu chorób kardiologicznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentek obciążonych chorobami kardiologicznymi lub w podeszłym wieku.

Hormonoterapia nie obciąża organizmu w ten sposób. Polega na przyjmowaniu antyestrogenów (tamoksyfen) lub inhibitorów aromatazy przez minimum 5 lat.

Tak więc jeśli Pani Mama nie ma obciążeń kardilogicznych i nie jest w podeszłym wieku to należy zastosować obie metody - najpierw chemioterapię, następnie hormonoterapię, aby zwiększyć szanse na to, że nie dojdzie do nawrotu choroby nowotworowej, ale jeśli istnieje ryzyko zaszkodzenia chorej, to lepiej poprzestać na hormonoterapii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...