Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-07-11 09:01:05

Czy wyrazić zgodę na leczenie Trastuzumabem

Moja mama ma 76 lat. Rozpoznano u niej raka sutka lewego - Carcinoma ductale Bloom2. G3. Receptory: ER, PR ujemne, HER dodatni (++). Badania histopatologiczne pT1cNxMx. Guz nieostro odgraniczony, białawo-szary o wymiarach 1,2x1,4x0,8. Węzeł wartowniczy - ujemny( 0/2).
W listopadzie 2013 roku pomyślnie przeszła operację - mastektomie prosta. Po operacji została skierowana na chemioterapię uzupełniającą 4AC + 4T, którą otrzymała w dawkach należnych i przeszła mimo swego wieku dobrze. Następnie została skierowana do konsultacji pod kątem leczenia transtuzumabem. Mama leczy się na nadciśnienie tętnicze, EF 56%. Badania skuteczności chemioterapii wykazały, że wszystko jest dobrze, nie ma zmian nowotworowych. Lekarka, która nas przyjęła niegrzecznie naskoczyła na nas, że w wieku mamy i przy jej nadciśnieniu oraz słabym sercu nie powinniśmy myśleć o tym leczeniu, po czym przedstawiła wszystkie niedogodności i powikłania jakie mogą być przy leczeniu. Odpowiedziałyśmy, że nikt nic nie chce wymuszać, chcemy tylko wiedzieć czy konieczne w tym momencie jest to leczenie. Lekarka powiedziała, że mama nie ma już raka, a leczenie może doprowadzić do uszkodzenia serca, a nawet śmierci. Dała jednak skierowania na te same badania co miała robione po chemii i dodatkowo echo serca. Po wynikach ma być konsultacja czy leczyć mamę. Mama po tej wizycie wyszła zdenerwowana i przestraszona, mówi że już nie chce się leczyć, boi się następstw. Zaznaczam, że całą operację i chemię mama była pozytywnie nastawiona. Teraz mamy wszyscy mętlik. Czytając o raku, który mama miała wiem, że rokowania są niekorzystne, że mogą być odległe przerzuty. Chcielibyśmy wykorzystać wszystkie możliwości eliminujące nawroty. Chciałybyśmy podjąć właściwą decyzję czy po zakwalifikowaniu do tego leczenia wyrazić zgodę, czy wstrzymać się. Czy to leczenie można będzie podjąć później? Jak leczyć mamę dalej?

 

Odpowiedź:

 

O wyniku badania HER2 (++) nie można powiedzieć, że jest dodatni!!!
Albo opuściła Pani jeden plus (+++), albo było jeszcze badanie metodą FIFH lub CISH.
Przy kwalifikacji do leczenia trastuzumabem trzeba zawsze rozważyć możliwe korzyści i straty. EF 56% to nie jest bardzo dobry wynik i miałabym wątpliwości, czy po leczeniu antracykliną (AC) podawanie trastuzumabu nie byłoby obciążone zbyt dużym ryzykiem.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...