Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-07-15 10:14:56

Sport po mastektomii

W styczniu przeszłam mastektomię piersi lewej z wycięciem tylko dwóch węzłów wartowniczych. Do tej pory byłam bardzo aktywna fizycznie, ćwiczenia 5,6 razy w tygodniu. Obecnie skończyłam chemioterapię i chciałabym wrócić do mojej poprzedniej aktywności oczywiście stopniowo, bo organizm jest osłabiony. Fitness - zajęcia ogólnorozwojowe, basen, rower. Chciałabym wiedzieć, czy fitness jest dla mnie wskazany, bo basen i rower raczej tak. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać a czego unikać? Jestem bardzo wysportowana i brakuje mi stałych zajęć, które musiałam zawiesić na czas leczenia od grudnia ubiegłego roku.

 

Odpowiedź:

 


Jeśli w Pani przypadku zostały usunięte tylko 2 węzły, ryzyko powstania obrzęku jest stosunkowo niewielkie. Nie wspomniała Pani nic o radio terapii, więc zakładam, że jej nie było i nie będzie, co również wpływa pozytywnie na rokowania.
Odnośnie zajęć fitness, myślę, że nie ma przeciwwskazań do uczęszczania, jednak dla bezpieczeństwa powinna Pani wykluczyć wysiłki z obciążeniem zewnętrzym, typu sztanga, ciężarki, jak również ograniczyć ćwiczenia w podporach na rękach. Dodatkowo warto zabezpieczyć rękę rękawem uciskowym o I klasie ucisku, dla dalszej profilaktyki.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również