Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-07-24 08:48:09

Czy trzeba wykonać RM kręgosłupa

Z powodu silnych bóli kości dostałam skierowanie na scyntygrafię. Oto wynik: Nierównomierne gromadzenie radioizotopu w kręgosłupie z podejrzaną zmianą w L1 ( ognisko lityczno - blastyczne ?) , zwiększonym wychwytem na poziomie L3-5 i zmniejszonym gromadzeniem w S1 (do weryfikacji tło zwyrodnieniowe? meta?). Zwiększony wychwyt radioizotopu w stawach - charakter zwyrodnieniowo - wytwórczy.
Wynik ten weryfikowany RTG celowanym kręgosłupa piersiowego AP+ BOK. Wynik: Rtg. kr. th-l-s. Wysokości trzonów i nasady kręgów są zachowane. W kręgosłupie L zaostrzenie krawędzi trzonów kręgów oraz sklerotyzacja w otoczeniu stawów międzywyrostkowych - zmiany na tle zwyrodnieniowym. Niespojenie łuku S1. W badaniu konwencjonalnym nie widać ognisk destrukcji kostnej.
Jestem pod opieką ortopedy w rejonie. Na ostatniej wizycie pokazałam te wyniki. Lekarz powiedział, że to niczego nie wyjaśnia, ponieważ scyntygrafia i rentgen nie widzą (?) najmniejszych ognisk, a rezonans magnetyczny pokaże to z dużym wyprzedzeniem. Dostałam skierowanie na NMR kręgosłupa na Cito. W rozpoznaniu napisano: Podejrzenie ogniska litycznego L1, L3 i L5 (scyntygrafia).
Pan doktor zasiał we mnie wielki strach i niepokój. Proszę wyjaśnić mi o co to chodzi? Przecież RTG pokazał, że są to zmiany zwyrodnieniowe. Czy mam robić ten rezonans?

 

Odpowiedź:

 

Trafiła Pani na bardzo rzetelnego ortopedę!
Stanowczo należy wykonać rezonans, żeby uchwycić ewentualne ogniska przerzutowe w bardzo wczesnej fazie, tak żeby w razie potrzeby można było zastosować jak najlepsze leczenie. Nie wiem w jakim Pani jest wieku. Im starszym, tym większe prawdopodobieństwo zmian zwyrodnieniowych. Ale trzeba wiedzieć, że ból może wyprzedzać uwidocznienie się zmian w kościach i dlatego uważam, że badanie powinno się zrobić.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...