Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-07-24 08:48:09

Czy trzeba wykonać RM kręgosłupa

Z powodu silnych bóli kości dostałam skierowanie na scyntygrafię. Oto wynik: Nierównomierne gromadzenie radioizotopu w kręgosłupie z podejrzaną zmianą w L1 ( ognisko lityczno - blastyczne ?) , zwiększonym wychwytem na poziomie L3-5 i zmniejszonym gromadzeniem w S1 (do weryfikacji tło zwyrodnieniowe? meta?). Zwiększony wychwyt radioizotopu w stawach - charakter zwyrodnieniowo - wytwórczy.
Wynik ten weryfikowany RTG celowanym kręgosłupa piersiowego AP+ BOK. Wynik: Rtg. kr. th-l-s. Wysokości trzonów i nasady kręgów są zachowane. W kręgosłupie L zaostrzenie krawędzi trzonów kręgów oraz sklerotyzacja w otoczeniu stawów międzywyrostkowych - zmiany na tle zwyrodnieniowym. Niespojenie łuku S1. W badaniu konwencjonalnym nie widać ognisk destrukcji kostnej.
Jestem pod opieką ortopedy w rejonie. Na ostatniej wizycie pokazałam te wyniki. Lekarz powiedział, że to niczego nie wyjaśnia, ponieważ scyntygrafia i rentgen nie widzą (?) najmniejszych ognisk, a rezonans magnetyczny pokaże to z dużym wyprzedzeniem. Dostałam skierowanie na NMR kręgosłupa na Cito. W rozpoznaniu napisano: Podejrzenie ogniska litycznego L1, L3 i L5 (scyntygrafia).
Pan doktor zasiał we mnie wielki strach i niepokój. Proszę wyjaśnić mi o co to chodzi? Przecież RTG pokazał, że są to zmiany zwyrodnieniowe. Czy mam robić ten rezonans?

 

Odpowiedź:

 

Trafiła Pani na bardzo rzetelnego ortopedę!
Stanowczo należy wykonać rezonans, żeby uchwycić ewentualne ogniska przerzutowe w bardzo wczesnej fazie, tak żeby w razie potrzeby można było zastosować jak najlepsze leczenie. Nie wiem w jakim Pani jest wieku. Im starszym, tym większe prawdopodobieństwo zmian zwyrodnieniowych. Ale trzeba wiedzieć, że ból może wyprzedzać uwidocznienie się zmian w kościach i dlatego uważam, że badanie powinno się zrobić.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...