Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-08-06 09:18:31

Czy można zmienić leczenie

Kontynuacja pytania "Czy leczenie jest prawidłowe i jakie są rokowania" z 24 kwietnia 2014 r.

 

Mama miała przerzuty do węzłów nadobojczykowych i płuc oraz do węzłów śródpiersiowych. Po podaniu paclitaxelu z herceptyną po 3 wlewach miała robione badania kontrolne. Na węzłach zmian nie wykryto, w płucach zmniejszyły się o połowę, zostały pojedyncze i małe zmiany. Nasza Pani doktor niechętnie odpowiada na pytania odnoście dalszego leczenia. Daje do zrozumienia, że ten rodzaj chemii będzie podawany do końca życia.
Moje pytanie, czy istnieje możliwość odstawienia paclitaxelu i pozostaniu przy herceptynie? Jeżeli oczywiscie zmiany nie będą wykrywalne. Mama bardzo źle się czuję, ma neuropatię po chemii. Dużo kobiet przyjeżdża do ośrodka na herceptynę z wiedzą, że będą to otrzymywać do końca życia.
Czy mama ma szansę na przeżycie kilku lat tylko z herceptyna?

 

Odpowiedź:

 

W większości przypadków paklitaxel kontynuuuje się przez 4-6 m-cy, następnie podaje sie tylko herceptynę. W przypadku, gdy tolerancja paklitaxelu jest zła można przerwać leczenie paklitakselem wcześniej, nawet po 3 - 4 cyklach i pozostać na samej herceptynie. Nie stosuje się jej do końca życie tylko do progresji choroby czyli do momentu, gdy przestaje dziełać na nowotwór (rak powiększa się w badaniach TK).

Efekt leczniczy herceptyny może się utrzymywać różnie długo - widziałam pacjentki, które otrzymywały ja przez kilka lat, pojedycze chore nawet kilkanaście, ale zdarzają się też sytuacje, że leczenie trzeba zakończyc z powodu braku efektu już po kilku miesiącach.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-30 17:46:14

  Badania kliniczne

  Rozpoznanie: Wieloogniskowy nowotwór złośliwy piersi lewej cT3 c N3a st. IIIC, podtyp luminalny, HER- 2...
 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...