Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-08-08 10:06:25

Jakie są rokowania

Kontynuacja pytania "Jakie są rokowania" z 23 lipca 2014 r.

 

Wiem, że ciężko jest określić w moim przypadku zaawansowanie przed rozpoczęciem leczenia. Podam może szczegółowy opis badań wykonanych przed leczeniem w celu doprecyzowania.
Przy badaniu piersi w lipcu wykryłam niewielką zmianę - z opisu usg; zmiana hypoechogenna 6 mm (węzeł chłonny z zatartą zatoką?)
nie wykazano charakterystycznego spectrum w badaniu PD - zalecane PCI.
Rozpoznanie cytologiczne: fragmenty tkanki tłuszczowej oraz nieliczne limfocyty.
Lekarz kazał przyjść za miesiąc do kontroli.
Po dwóch tygodniach wyczułam druga zmianę więc wróciłam na usg.
Ponieważ obraz był niespecyficzny lekarz zlecił mammografię - niestety i tu obraz niespecyficzny.
Opis z usg i mammografii: nie stwierdzam mikrozwapnień.
Obie zmiany mają charakter zmian litych o niejednorodnej echogeniczności, dobrze unaczynionych.
w sąsiedztwie kilka zmienionych wtórnie węzłów chłonnych wewnątrzpiersiowych o śr. do 4 mm, podobne węzły chłonne w obrębie dołu pachowego. W obrębie górno zewnętrznej ćwiartki kilka drobnych 2-3 mm ognisk hypoechogennych o strukturze podobnej do dostępnych klinicznie zmian. Obraz usg podejrzany, wymaga różnicowania pomiędzy rozrostem neo a nietypowo przebiegającym stanem zapalnym.
Zalecenie pilnego wykonania tomografii NMR przed wdrożeniem procedur inwazyjnych. ( to było ok 20 września)
Badanie MR piersi wykonane w sekwencjach T1, STIR i z programem dyfuzyjnym z oceną wzmocnienia kontrastowego. Badanie wykonane w trybie pilnym - poza cyklem.
W piersi prawej na godz. 9. widoczne jest 7 mm policykliczne ognisko ulegające wzmocnieniu kontrastowemu typ II plateau z hipointensywnymi przegrodami ku tyłowi około 1 cm i przyklatkowo od niego podobna morfologicznie zmiana śr. 1 cm z hipointensywnymi przegrodami. W otoczeniu tej zmiany widoczny nieregularny obszar wzmocnienia kontrastowego, który w obszarze przyklatkowym wykazuje krzywą wzmocnienia typu III - podejrzenie zmiany rozrostowej. W rzucie ogona Spencea widoczne są liczne ogniska niespecyficznego wzmocnienia kontrastowego. W prawym dole pachowym widoczny okrągły intensywnie wzmacniający się węzeł chłonny śr. do 9 mm. W piersi lewej zmian ogniskowych ani obszarów wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza się.
Wnioski: pierś prawa BIRADS 4c - podejrzenie procesu rozrostowego, obraz MR może odpowiadać phyllodes piersi prawej z podejrzeniem o proces złośliwy.
Następnego dnia po rezonansie byłam umówiona z chirurgiem onkologiem. Najpierw zlecił badanie usg w celu sprawdzenia wielkości zmian.
Opis z usg: w piersi prawej KGZ zmiany lite hypoechogenne 10 mm, 5 mm, 5 mm oraz kilka mniejszych rozproszonych. W badaniu CD dobrze unaczynione.
W porównaniu do badania poprzedniego powiększyły się.
W prawym dole pachowym kilka hypoechogennych węzłów chłonnych do 12 mm.

 

Odpowiedź:

 

Wydaje się, że przy takim rozpoznaniu prawdopodobieństwo przeżycia 10 lat bez przerzutów należy oszacować na ok. 60%.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...