Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-08-14 09:51:04

Łagodzenie objawów menopauzy u osoby z mutacją genu BRCA1

Mam 38 lat i jestem nosicielką genu BRCA1. Dwa lata temu przeszłam kwadrantektomię, guz około 1 cm, G3, potrójnie ujemny, Ki67 - 70%. Węzeł wartowniczy czysty. Po zabiegu miałam 8 chemii, 4 AC i 4 Taxole, a następnie 25 naświetlań na pierś i 7 naświetlań celowanych. Miesiąc temu poddałam się profilaktycznemu zabiegowi usunięcia jajników i macicy. I zaczęła się sztuczna menopauza.
Mam pytanie dotyczące łagodzenia skutków braku estrogenów. Czy przy moim genetycznym obciążeniu mogę brać hormony? Jak sobie radzić z tymi przykrymi objawami?
 

 

Odpowiedź:

 

Nie ma dotychczas jednoznacznej odpowiedzi na temat bezpieczeństwa stosowania terapii hormonalnej u nosicielek mutacji genu BRCA1. Opinie są skrajnie różne, bo nie ma dużych badań klinicznych, które dałyby rzetelną odpowiedź. Przeważa opinia, że hormonoterapia nie jest wskazana, chociaż większość raków piersi u nosicielek mutacji nie ma receptorów hormonalnych (tak jak u Pani). Na objawy wypadowe pomysłów jest wiele - niemal każda kobieta reaguje trochę inaczej. Jednym pomaga mielone siemię lniane (lub tabletki z siemienia), innym cimicifuga, rutioskorbin lub szałwia. Żaden z tych sposobów nie ma za sobą naukowych dowodów, ale niektórym pomaga.
Na pewno dobrym rozwiązaniem jest systematyczny wysiłek fizyczny (co najmniej 3 x w tygoniu po 30 minut ćwiczeń, które spowodują przyspieszenie tętna do 130/min.). Oprócz neutralizowania objawów wypadowych pomaga to również chronić układ kostny przed osteoporozą.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również