Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-08-14 09:56:17

Jakie powinno być zastosowane leczenie

5 tygodni temu przeszłam operację tumurektomii, a 3 tyg temu radykalizacja czyli mastektomia + wycięcie węzłów. Guz G3 (mammary Invasive carc of no special type, ale na obrzeżach cechy DCIS), guz 2,3 cm obok satelita 0,5 cm, obecne zatory w naczyniach krwionośnych, PGR 7/8, ER 6/8, na 12 węzłów 2 zajęte bez przekroczenia torebki, Ki67 ok 30%, Her 2+. Wiem, że powinnam otrzymać chemię. Nie przesłano jednak mojej próbki w celu zrobienia FISH na czas i straciliśmy 2,5 tyg. (operację, jak na ironię w celu przyspieszenia procedury, robiłam prywatnie). Z tego co wiem na wyniki muszę czekać kolejne 2-3 tyg. Jestem w zawieszeniu, ponieważ chirurg onkolog twierdzi, że bez FISH nie zaordynują mi chemii.
Czy rzeczywiście ma to taki wpływ na wybór odpowiedniego schematu i koniecznie trzeba czekać?
Jaki jest optymalny termin przystąpienia do chemioterapii po operacji? Mi wychodzi, ze czekając na FISH wypadnie to 8 tyg. od 1 operacji i 6 tyg. od 2 operacji (mastektomii z wycięciem węzłów).
Mam 39 lat i 3 dzieci. Strasznie się martwię, czy to nie zmniejszy moich szans w walce z tą straszną chorobą.
Jak powinno wyglądać moje leczenie?
Czy mam realne szanse na pokonanie choroby?

 

Odpowiedź:

 

Wydaje mi się, że w oczekiwaniu na wynik badania FISH można po pierwsze odbyć konsultację kardiologiczną z badaniem EKG i echokardiograficznym. Ja zaczęłabym też podawanie leków (schemat z antracykliną), a w przypadku stwierdzenia amplifikacji genu HER2 dodałabym trastuzumab już po zakończeniu leczenia antracykliną, a równolegle z paklitakselem lub docetakselem (wybór schematu zależy od lekarza prowadzącego).
Gdyby z jakiegoś powodu wstrzymywano decyzje o rozpoczęciu cht. do czasu uzyskania wyniku FISH - 8 tygodni od pierwszej operacji jest nadal akceptowalnym terminem. Uszy do góry!

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...