Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-08-26 09:37:33

Interpretacja przypadku

Mam 41 lat. 5 lat temu operacja oszczędzająca - rak śródprzewodowy (LCIS), nie było dodatkowego leczenia.
W czerwcu 2014 r. w USG - "Pierś lewa w obrębie ogona Spence'a z nieregularną zmianą hypoechogenną 9x7x11 mm. Doły pachowe bez patologicznych węzłów chłonnych".
Wynik badania BACC - " Makroskopowo: Cellulae carcinomatis mammae. Materiał cytologiczny obfity, zawiera liczne w części wyraźnie atypowe komórki nabłonka gruczołowego. Widoczne nieprawidłowe figury podziału".
Operacja pierwsza: " Na przekrojach, na godzinie 2, ok. 8 cm od brodawki sutkowej znajduje się lity, kremowy guz 1,4x 0,9x 0,3 cm o naciekającym wzroście. Jego odległość od płaszczyzny tylnej ok. 0,1 cm. Mikroskopowo: w wycinkach z makroskopowo opisanego guza lewego gruczołu piersiowego stwierdza się utkanie raka przewodowego (carcinoma ductale infiltrativum mammae /NST/ G-2 Richardson-Bloom ac DCIS grade II et III typus solidum et cribriforme). Odległość nacieku nowotworowego od podstawnej płaszczyzny preparatu wynosi 2 mm. Ponadto w kwadrancie dolnym zewnętrznym, w odległości 5 mm od podstawnej płaszczyzny zabiegu zidentyfikowano drugie, średnicy 8 mm ognisko naciekającego raka przewodowego (carcinoma ductale infiltrativum mammae /NST/ G-2 Richardson-Bloom ac DCIS grade II typus solidum (E-catheryna+). Makroprzerzut raka, z wykładnikami naciekania i przekraczania torebki odnotowano w jednym z dwóch węzłów chłonnych obecnych w tkankach dołu pachowego. Osobno nadesłany "węzeł wartowniczy barwnikowy" wolny od nowotworu. Osobno obecny w pojemniku z preparatem fragment tkankowy stanowi skoagulowany fragment miąższu gruczołu piersiowego wolny od nowotworu. ER: PS-5 IS-3 TS-8; PR: PS-5 IS-3 TS-8; Ki67 ok 10%; Her2 w toku".
Operacja druga (po 3 tygodniach od pierwszej):" Na przekrojach znaleziono 5 węzłów chłonnych długości 0,4-0,8 cm. Mikroskopowo: w jednym z pięciu węzłów chłonnych fragmentu lewego dołu pachowego stwierdza się makroprzerzut raka przewodowego piersi w wykładnikami naciekania i ognisko przekraczania jego torebki".
Nadal czekam na wynik Her2. Zgodnie z zaleceniem onkologa za tydzień zaczynam chemię.
Proszę o interpretację wyników i wskazówki co do rodzaju dalszego leczenia

 

Odpowiedź:

 

O ile dobrze zrozumiałam z opisu badania mikroskopowego (w którym brakuje rzetelnego podsumowania całości, przede wszystkim określenia TNM), mamy do czynienia z rakiem NST G2 wielkości 1,4 cm, czyli pT1c (ale możliwe , że pT1c(m), bo jest mowa o drugim ognisku o śr. 0,8 cm), z przerzutami w dwóch z ośmiu węzłach chłonnych.
Za włączeniem chemioterapii przemawia właściwie tylko liczba znalezionych węzłów chłonnych (o ile druga operacja polegała na usunięciu wszystkich węzłów pachowych), bo za minimalną uważa się 10 oraz naciekanie torebki węzłów.
Gdyby okazało się, że jest amplifikacja genu HER-2, to chemioterapia byłaby obowiązkowa (a po niej leczenie trastuzumabem - Herceptyną). Po chemioterapii - leczenie hormonalne.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...