Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-09-01 09:04:52

Profilaktyczna mastektomia

Mam 29 lat. Jestem mamą dwóch chłopców. Od 3 miesięcy wiem o swoim raku. Jestem 2,5 miesiąca po usunięciu prawej piersi i węzła wartowniczego. Mam raka hormonozależnego. Obecnie w trakcie chemioterapii, później hormonoterapia. Moje pytanie dotyczy profilaktycznej mastektomii drugiej piersi. Czekam na wyniki brca1. Jeśli nie wykażą uszkodzenia genu, czy taka operacja będzie możliwa? Jestem zdeterminowana by zrobić wszystko co w mojej mocy, aby żyć i móc opiekować się dziećmi. Nie musi to być mastektomia z rekonstrukcją, mogę żyć bez piersi, byle żyć! Czy takie postępowanie jest racjonalne? Czy jeśli nawet usunę druga pierś, rak może się pojawić, np. w węzłach chłonnych?
Bardzo proszę o odpowiedź. Chciałabym podarować sobie i dzieciom choć trochę nadziei.

 

Odpowiedź:

 

Wykonanie profilaktycznej mastektomii przy mutacji genowej jest zabiegiem zmniejszajacym w dużym stopniu ryzyko wystąpienia raka. Nie jest to jednak zabieg, który w 100% redukuje to ryzyko.
Decyzja o amputacji profilaktycznej jest zawsze trudna, potrzebna jest także konsultacja psychologiczna.
Natomiast wracając do ryzyka ew. przerzutów odległych, nikt Pani nie zagwarantuje, że ich nigdy już nie będzie. Będzie Pani pod opieką swojego onkologa i on będzie wykonywał okresowe badania, kóre będą sprawdzały Pani stan zdrowia.

Jeśli bedą wyniki badania genowego to zapraszam na konsultację.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również