Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-09-17 14:00:16

Interpretacja przypadku

Chciałabym się dowiedzieć o wyniki biopsji gruboigłowej oraz USG prawej piersi: Carcinoma invasivum NST G1, Rer (+) Allred 3+5, Rpr (+) Allred 3+5, HER 2 negatywny (+1). Badanie USG: w piersi znajduje się nieregularny, hypoechogeniczny guz wielkości ok 20 mm - Birads 5. Innych zmian ogniskowych, poszerzonych przewodów mlekowych brak. W dołach pachowych widoczne są węzły chłonne bez cech patologicznego podejrzenia.
Wyniki badań dotyczą mojej mamy (59 lat). Byłyśmy wczoraj u onkologa, który zbadał mamę fizykalnie i stwierdził, że guz jest wielkości ok 4 lub 5 cm, określił zmianę jako cT2N0. Doradził, żeby mama przed operacją przeszła chemioterapię (CHT) w celu zmniejszenia guza. Dziś zrobiłyśmy USG jamy brzusznej i miednicy - wyniki są prawidłowe, narządy bez zmian.
Bardzo proszę o poradę, czy chemioterapia przed operacją to dobry pomysł czy lepiej jest wyciąć guz od razu, a chemioterapię zastosować po operacji. Jesteśmy na początku drogi do wyleczenia, nie wiemy od czego zacząć, może dodatkowo umówić się na wizytę do chirurga, który specjalizuje się w chorobach piersi i zapytać go o zdanie?
Bardzo proszę o wyjaśnienie wyników i wskazówkę co dalej robić.

 

Odpowiedź:

 

Ważna jest ocena stanu miejscowego zarówno w badaniu przedmiotowym, jak i badaniach obrazowych. Jeśli w mammografii guz nie wykazuje cech zajęcia skóry czy naciekania ściany klatki piersiowej i ma wielkość < 3 cm, to można pewnie rozważyć leczenie oszczędzające. Nie wiem, jakie cechy guza skłoniły lekarza prowadzącego do zaproponowania chemioterapii. Proszę go o to zapytać.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...