Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-09-17 14:07:42

Interpretacja przypadku

Pacjentka 64 lata. Proszę o określenie szans na wyzdrowienie: 2 lata temu obustronna mastektomia z rozpoznaniem:rak przewodowy inwazyjny NHG3, pT1c, pN0(Sn). Następnie 4 cykle chemii AC, później hormonoterapia ATROZOL. Po roku hormonoterapii kontrola TK wykazała guzki podskórne na klatce piersiowej. infiltratio carcinomatosa, ER (+) silny odczyn w 100% komórek komponenty naciekającej SCORE=8 (IS+PS5), PR (+) mieszany odczyn w 100% komponenty naciekającej SCORE=7 (IS2+PS5), HER2 (1+) ujemny, Ki67 około 25%.
Decyzja 18 cotygodniowych cykli TAXOL-u. Po 9 cyklach kontrola TK wykazała zmniejszenie guzków podskórnych z 8 mm do 3 mm, ale wykryto od strony śródpiersia w segmencie 3 płuca prawego zmianę guzkową o śr. ok. 12 mm (zmiana o charakterze zapalnym? ognisko meta?). Sugestia lekarza opisującego TK: przeleczyć przeciwzapalnie i skontrolować po 3 m-cach. Lekarz onkolog nie podjął leczenia jw. a zasugerował kontrolę za 3 m-ce przy kontynuacji chemii TAXOL.
Czy w świetle powyższego moje szanse na wyzdrowienie są żadne, bo nie ma metody leczenia przerzutu do płuc?
Czy w tej sytuacji należy kontynuować chemię, mimo, że zmiana w płucach pojawiła się w trakcie cykli chemii? Przed podaniem chemii był wykonany TK i płuca były czyste.
Aktualnie robię rachunek strat i zysków tj. zastanawiam się nad sensem kontynuacji chemii (TAXOL) związanej z dużą uciążliwością, a rezygnacją z niej i życia na większym luzie, bo uzysk kilku miesięcy życia może nie wart jest trudu wkładanego w chemię? Dodam, że układ moczowy ciągle muszę sztucznie przywracać do porządku, a siły witalne wraz z każdą chemią maleją.

 

Odpowiedź:

 

Wobec uzyskania odpowiedzi na leczenie w postaci zmniejszenia się obserwowanych guzków w tkance podskórnej skłaniałabym się do decyzji PT lekarza prowadzącego, czyli kontynuowania cht taksolem i wykonania kontrolnej tomografii. Dalsze postepowanie uzależniłabym od wyniku TK. I o rokowaniu wówczas będzie można rozmawiać.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...