Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-09-22 10:45:00

Kętrzyńskie Amazonki mają 10 lat.

 AMAZONKI to kobiety po traumatycznych przejściach, które walczą z groźnym wrogiem – chorobą nowotworową i jej skutkami.

Nasze koło powstało w kwietniu 2004r a zarejestrowano go w KRS w październiku 2004r.

Kętrzyńskie Amazonki mają 10 lat.

Kętrzyńskie Amazonki mają 10 lat.

 W pierwszym założycielskim zebraniu uczestniczyły Amazonki z Olsztyna. Kętrzyn reprezentowały: dr Pani Emilia Rekuć, położna Ewa Dąbrowska, rehabilitantka  Jolanta Tomczak. Główny skład pierwszego zarządu stanowiły Panie: Maria Muchlado, Irena Kondzielewska i skarbnik Danuta Kobylińska.

Ruch amazonek od początku swojego istnienia zakłada działania na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi oraz działania na rzecz profilaktyki raka piersi.

Dzisiaj kiedy świętujemy 10- lecie naszej działalności możemy serdecznie podziękować naszym koleżankom, które rozumiały, że w grupie łatwiej pokonywać trudności i podjęły się zjednoczenia kobiet po traumatycznych przeżyciach. Bo jak śpiewa Stanisław Sojka: 

„Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać 
Życie nie po to, by bezczynnie trwać 
I aby żyć siebie samego trzeba dać 

Do roku 2007r panie spotykały się tylko w swoim ścisłym gronie, Dopiero po zmianie zarządu w maju 2007r Amazonki rozszerzyły  swoją działalność. Ukazał się artykuł w lokalnej prasie o reaktywacji Amazonek i  o ich planach działania na przyszłość. Został uruchomiony TELEFON NADZIEI dla pań po operacji oraz ich rodzin. Pełnione są dyżury dwa razy w miesiącu dla osób pragnących zasięgnąć informacji i porady, zorganizowano  zajęcia na basenie z gimnastyką rehabilitacyjną oraz terapia ruchem, / chodzenie z kijkami/

 Organizowane są prelekcje w szkołach. 

Od roku 2008 zorganizowałyśmy przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Kętrzynie, Urzędu Miasta w Kętrzynie, Departamentu Zdrowia przy Zarządzie Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, Kętrzyńskiego Centrum Kultury oraz wielu darczyńców, sponsorów i ludzi o wielkich sercach  wiele akcji, które na stałe wpisały się w historię Kętrzyna takich jak: „Marsz żonkila”, „Poletko Nadziei”, „Dni rodziny” oraz „Teatr przy stoliku”.

Głównym celem naszego działania jest  podnoszenie poziomu świadomości społecznej w zakresie profilaktyki raka piersi  u kobiet w naszym  powiecie. Systematycznie i z uporem organizujemy wiele akcji promujących zdrowy styl życia, zachęcamy do badań profilaktycznych. 

„Marsz Żonkila” jest jednym z głównych zadań realizowanych przez Kętrzyńskie Towarzystwo AMAZONKI, obchodzone pod hasłem „RAK TO NIE WYROK – wygraj z rakiem”. W marszu biorą udział mieszkańcy Kętrzyna i okolic, którzy reprezentują różne zawody /władze miasta i powiatu, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele ze swoimi wychowankami oraz całe rodziny z dziećmi/.

W dniach prowadzenia naszych akcji zapewniamy dostęp do różnych badań profilaktycznych takich jak: mammografia (ponad 1000 pań wykonało badania), pomiar cukru, ciśnienia tętniczego, cholesterolu, tkanki tłuszczowej (wykonało około 1500 osób). Podstawiony jest również mobilny punkt poboru krwi /krwiobus/ (oddano ponad  100 litrów tego cennego daru). Organizowałyśmy również rejestrację dawców szpiku kostnego ( ponad 1000 osób). Również całe rodziny biorą udział w naszych piknikach organizowanych z okazji Dni Rodziny, które  odbywają  się pod hasłem „Mamo, Tato kocham Was – bądźcie zdrowi” w myśl zasady, że „Szczęśliwa rodzina – to zdrowa rodzina”. Nasze informacje na temat profilaktyki chorób nowotworowych przekazujemy również podczas spotkań z mieszkańcami Kętrzyna przed spektaklami „Teatru przy stoliku” jak również i podczas prelekcji organizowanych w szkołach i świetlicach wiejskich.

Świadomość choroby nowotworowej powoduje bowiem szok i przerażenie. Nie wierzy się lekarzowi, gdy mówi, że rak jest uleczalny. Myślimy - on tak musi mówić, ażeby nas uspokoić, a my i tak jesteśmy stracone. Tym bardziej nie wierzymy rodzinie, przyjaciołom: - oni udają dla pocieszenia nas. Ale gdy spotkamy kobietę, która sama przeszła przez to piekło, mimo to żyje, uśmiecha się i normalnie funkcjonuje, to jej zaufamy, że tak jak ona mamy szansę i nadzieję na wyleczenie i właśnie temu  mają służyć nasze spotkania. Pragniemy pokazać, że RAK TO NIE WYROK – wcześnie wykryty jest w 100 % uleczalny. Szanse wyleczenia możemy zwiększyć poprzez szeroko rozumianą profilaktykę.

My same również potrzebujemy stałej opieki lekarskiej, ciągłej rehabilitacji. Jeździmy na turnusy rehabilitacyjne dofinansowane ze środków PFRON. Organizujemy wspólne wyjazdy integracyjno –turystyczne, aby chociaż na trochę oderwać się od smutków dnia codziennego. Spotkać się z koleżankami z innych kół i środowisk.

AMAZONKI to stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej, nie zarabia na swoje utrzymanie ale działa na rzecz mieszkańców naszego miasta i okolic.

Udzielamy informacji o możliwości badań profilaktycznych, konieczności ich przeprowadzania, możliwościach i potrzebie prowadzenia różnych form rehabilitacji .

 W  każdy trzeci piątek miesiąca odbywają się spotkania  koleżeńsko – edukacyjne Amazonek. Czynny jest stale  TELEFON NADZIEI. Systematycznie  uczestniczymy i będziemy uczestniczyć nadal w spotkaniach i  prelekcjach na temat profilaktyki raka piersi w szkołach, zakładach pracy, świetlicach itp.: 

Robiąc coś dla siebie zawsze myślimy o innych i nie ma spotkania, koncertu bez przesłania dla naszych mieszkańców .

Nic by jednak nie mogło się udać, gdyby nie otaczali nas  wspaniali ludzie, ze strony których doznajemy wiele zrozumienia. Czasami są to tylko symboliczne złotówki a czasami znacząca  pomoc.

Z okazji naszego jubileuszu otrzymałyśmy wspaniałe życzenia i prezenty od naszych koleżanek z Federacji, Olsztyna, Ostródy, Iławy, Węgorzewa, Giżycka a także od naszych lokalnych zaprzyjaźnionych osób.

Za wszystko serdecznie dziękujemy.

Gorąco dziękujemy Panu Burmistrzowi, który swoją obecnością na naszych akcjach dodaje im rangi i prestiżu.

Jest nam bardzo miło gdy widzimy, że w naszych akcjach obok nas i naszych zaprzyjaźnionych koleżanek z innych kół, uczestniczą władze naszego miasta i powiatu,  radni miasta i powiatu, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele ze szkół często z młodzieżą czy też taksówkarze, motocykliści a przede wszystkim całe rodziny z małymi dziećmi. 

Kochani,  bardzo  Wam wszystkim za to dziękujemy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Danuta Łozowska

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...