Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-09-25 09:40:32

Badania drugiej piersi; port naczyniowy

Jestem trzy lata po skończonej chemioterapii i radioterapii. Usunięto mi pierś i 13 węzłów. W maju ubiegłego roku wciągnęło mi sutek w drugiej piesi. Często odczuwam ból w okolicach brodawki. Systematycznie mam robione badania, które nic nie pokazują. Martwi mnie zmiana i ból zdrowej piersi. Co powinnam sprawdzić, aby powrócił spokój mej duszy?
Rok po skończonej terapii wszczepiono mi implant. Rekonstrukcje przebiegła dwuetapowo. Silikon jest trochę spłaszczony i twardy jak piłka. Przyznam, że implant jest niewygodny w noszeniu. Ładnie wyglądają tylko bluzki z dekoltem. Czy z czasem sztuczna pierś nabierze miękkości czy twardość materiału pozostanie na zawsze?
Dziś się dowiedziałam, że port trzeba płukać, aby zapobiec zatorowi. Od skończonej chemioterapii trzy lata temu, nikt mi go nie płukał. Od paru miesięcy mam zawroty głowy i wredne mroczki przed oczami. Czy ten dyskomfort może być spowodowany niepłukanym portem i nazbieraniem się drobniutkich skrzepów krwi?

 

Odpowiedź:

 

Po wykonanej mastektomii badania obrazowe drugiej zdrowej piersi powinny być robione 1 raz w roku, a badanie palpacyjne przez lekarza przez pierwsze 2 lata co 3-m-ce, po 2 latach co pół roku, a po 4 latach 1 x na rok. Jeśli w badniach obrazowych nie stwierdzono nic podejrzanego to może warto zrobić MRI piersi.
Implant wszczepiony po radioterpaii bez wykorzystania tkanek własnych może ulec obkurczeniu ze względu na zaciskającą torebkę łącznotkankową.Takie powikłanie niekiedy trzeba operować, tzn. wyciąć częściowo torebkę i wymienić implant.
Port naczyniowy powinien być płukany co najmniej 1 x na miesiąc. Z tego co Pani pisze takie postępowanie nie jest prawidłowe. Po 3 latach niepłukania portu jest on już nieczynny i należy go usunać.


Zapraszam na konsultację możemy wszystko ustalić na wizycie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2019-05-22 20:16:15

  Rezygnacja z operacji

  Mama ma 78 lat. Wynik biopsji gruboigłowej: carcinoma invasium NST – G2; NG II; IM 8/10 HPF (kat B5) ER (+++); PR...
 • Avatar

  2019-05-22 20:12:48

  Lot samolotem po leczeniu raka piersi

  Mam pytanie odnośnie możliwości podróży samolotem prawie 4 lata po mastektomii (rak piersi przewodowy...
 • Avatar

  2019-05-22 20:09:30

  Rezygnacja z Zoladexu

  Mam 27 lat i w zeszłym roku zdiagnozowano u mnie inwazyjnego raka piersi, bez specjalnego typu (invasive carcinoma of no...