Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-09-27 10:29:59

Interpretacja przypadku

Mam 30 lat. W czerwcu miałam mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją przy użyciu protezy, od góry pokrywając ją mięśniem a z boku siatką.
Wynik z biopsji mammatomicznej:
Rak naciekający, prawdopodobnie rak inwazyjny, bez specjalnego typu piersi. Nottingham histologic grade 2 (tworzenie cewek - 3 pkt, polimorfizm jąder - 3 pkt, aktywność mitotyczna około 4 mitoz/ 10HPF- l pkt, łącznie 7 pkt).
ER (+) w 90%, PR (+) 80% Badanie metodą FISH, status HER 2 ujemny, Ki67 29,8%
Wynik badania histpat. materiału pooperacyjnego:
W bardzo licznych wycinkach pobranych z guzowatej zmiany stwierdza się ogniska raka wewnątrzprzewodowego: ductal carcinoma in situ (DCIS, typ lity, sitowaty, z martwicą). W jego otoczeniu w części wycinków obecna ziarnina i wylewy krwawe. W świetle części naczyń widoczne skupiska komórek raka. Marginesy operacyjne od str. dołu pachowego oraz od str. zabrodawkowej > 2cm. W wycinkach z marginesu w dnie preparatu najwęższy margines od raka in situ wynosi ok.1,5 mm
Papillomata intraductalia (najmniejszy margines od strony brodawki od utkania brodawczka
wynosi do 4 mm). Laesio fibrosa et cystica.
Materiał "docięta tkanka zabrodawkowa" zawiera w znacznym stopniu zgniecione fragmenty miąższu piersi z obrazem zmian włóknistych i ogniskami ziarniny.
Materiał "grupa węzłów wartowniczych" zawiera 16 węzłów chłonnych. W 6 z nich stwierdzono mikroprzerzuty raka, potwierdzone także w badaniu immunohistochemicznym (CK+).
Lekarz podjął decyzję o chemioterapii 4 x AC. Czeka mnie jeszcze leczenie hormonami. Moje pytania:
1. Czy chemioterapia jest właściwa?
2. Czy konieczna będzie u mnie radioterapia? Mój lekarz nie wypowiedział się na ten temat.
3. Czy rekonstruowaną pierś należy usunąć, jeżeli będzie konieczność radioterapii?
4. Czy przy mikroprzerzutach nie ma konieczności usunięcia wszystkich węzłów chłonnych pachowych?
5. Co to znaczy „W wycinkach z marginesu w dnie preparatu najwęższy margines od raka in situ wynosi ok.1,5 mm.”? Czy to nie za mały margines?

 

Odpowiedź:

 

Wskazaniami do chemioterapii są: wiek, Ki67, zmiany w węzłach chłonnych. Trudno mi odnieść się do informacji o węzłach chłonnych. Wycięcie więcej niż 4-5 węzłów trudno nazwać biopsją węzła wartowniczego (tu aż 16). Margines wydaje się dostateczny, natomiast liczba węzłów z przerzutami może być wskazaniem do napromienienia pachy. Nie ma bezwzględnej konieczności usuwania protezy, natomiast jest możliwe, że włóknienie tkanki podskórnej może spowodować konieczność interwencji chirurgicznej. Chemioterapia w zaproponowanej wersji jest odpowiednia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...