Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-10-10 14:28:34

Jakie dalsze leczenie

Mam 22 lata, w sierpniu tego roku przeszłam zabieg wycięcia guzka z piersi. Badanie histopatologiczne wykazało: rak wewnątrzprzewodowy (DCIS), G 2 typ lity i drobnobrodawkowaty. Desmoplazja podścieliska. Marginesy 5 mm. Zostały określone receptory: Receptory ER: reakcja pozytywna 3 (2+1) Allred Total Score, Receptory PR: reakcja pozytywna 8 (5+3) Allred Total Score. Miałam robioną mammografię spektralną, jednak nie wyszły w niej żadne nieprawidłowości.
Onkolog skierował mnie na radioterapię oraz zalecił hormonoterapię (Tamoxifen). Gdy udałam się do pani radiolog, ta stwierdziła, że w moim przypadku radioterapia odpada i powinna być traktowana jako ostateczność (ze względu na mój wiek). Pani radiolog podważyła też kwestię leczenia Tamixofenem, ze względu na poważne skutki uboczne oraz działanie kastracyjne. Sugerowała, że najrozsądniejsze byłoby usunięcie piersi z rekonstrukcją. Wysłała mnie również na badania ginekologiczne, ze względu na moje zaburzenia miesiączkowania. Poszłam na konsultację do innego onkologa - ten również stwierdził, że radioterapia w moim przypadku odpada, ponieważ zwiększy ryzyko wystąpienia raka w przyszłości. Zalecił jednak stosowanie póki co Tamoxifenu, oraz za kilka miesięcy chce mnie skierować na rezonans i od niego zależy co dalej.
Jakie leczenie w moim przypadku jest najbardziej optymalne i zaleceń którego lekarza powinnam się trzymać?

 

Odpowiedź:

 

Tamoksyfen jako zabezpieczenie przed rakiem w drugiej piersi może być dobrym rozwiązaniem. Pozostaje kwestia pierwszej piersi. Raport patologa powinien zakończyć się podsumowaniem w postaci liczby punktów wg Van Nuys'a. Na tej podstawie określa się wskazania do RT lub operacji. Niezależnie od wyniku uważam, że pomysł z podskórną mastektomią (i biopsją węzła wartowniczego!) jest dobry. W ogóle operacje oszczędzające u tak młodych osób są dyskusyjne. Tak jak dwoje moich kolegów - nie decydowałabym o radioterapii.
Od sierpnia minęło trochę czasu, więc istotnie - można poczekać do rezonansu, ale niezależnie od wyniku skłaniałabym się raczej do mastektomii z operacją odtwórczą.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...