Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-10-13 08:44:53

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 49 lat. Zdiagnozowano u mnie guza piersi prawej.
Wynik USG - wielkość 25-30 mm. W dole pachowym prawym węzły chłonne do 32 mm.
Wynik biopsji gruboigłowej piersi prawej - Carcinoma lobulare invasivum, G2, podtyp biologiczny luminalny B, receptory ER - PS5+IS3=TS8, receptory PR - PS5 +IS3=TS8, HER2 (+), Ki67 (+) w ok. 60% jąder komórkowych.
Biopsja cienkoiglowa BAC węzła chłonnego w prawym dole pachowym, wynik - Cellulae carcinomatosae. Obraz mikroskopowy odpowiada przerzutowi raka piersi do węzła.
USG brzucha bez zmian.
Czy w mojej sytuacji lepiej jest zastosować chemioterapię przedoperacyjną, a potem operacja i dalsze leczenie, jakie? Czy lepiej najpierw operacja a potem leczenie? Jakie leczenie jest najbardziej optymalne i najlepsze przy zajętych węzłach chłonnych?
 

 

Odpowiedź:

 

Czy w wyniku badania HER2 jest (1+), czyli klinicznie "ujemny", czy ktoś w skrócie napisał (+) jako klinicznie "dodatni" (czyli de facto (3+))?


Z tego co mówił lekarz to nie ma wg tego wyniku nadekspresji HER czyli, że klinicznie ujemny czyli lepiej. Powiedziano mi, że dzięki tym wynikom nie potrzebuję Herceptyny w dalszym leczeniu.

HER2 0 lub 1+ oznacza, że nowotwór jest HER2-ujemny – nie ma nadekspresji HER2.
HER2 2+ jest niejednoznaczny i należy wykonać dodatkowe badania, żeby określić dokładnie rodzaj nowotworu.
HER2 3+ oznacza nadekspresję receptorów HER2, czyli nowotwór jest HER2-dodatni
Jest to ocena wg wielu opracowań. Czyli wynik HER 2 (+) jak należy interpretować wg Pani? Bo ja rozumiem, że ujemny. Proszę o poradę i ewentualną sugestię co do wiarygodności wyniku. Czy to jest pierwszy tak opisany wynik, z którym Pani się spotkała?

 

Odpowiedź:

 

Widywałam różne niestarannie opisane wyniki badań. Jestem przyzwyczajona do pisania (1+) z dodatkiem "klinicznie ujemny", żeby nie było wątpliwości.
Skoro lekarz już powiedział Pani, że nie będzie potrzebna Herceptyna, to istotnie wynik jest ujemny, a ja nie miałam zamiaru kwestionować wiarygodności wyniku.
Co do kolejności procedur, to najpewniej lekarz zechce podać Pani chemioterapię przedoperacyjną dlatego, że jest duży pakiet węzłów chłonnych pachowych z potwierdzonym biopsją przerzutem. Za stosowaniem chemioterapii przemawia (oprócz przerzutu w węźle chłonnym) wysoki indeks Ki 67 (>20%). A skoro chemioterapia - to chyba jednak lepiej przed operacją. A biorąc pod uwagę typ raka (zrazikowy) - koniecznie trzeba pilnie obserwowac także drugą pierś.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również