Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-10-12 08:00:00

"Każdy rak jest inny. Poznaj go i pokonaj!" - wystawa (11-19 października)

 Jak powstaje rak, jak raka piersi leczono przed wiekami - np. w czasach faraonów, jak poprawiła się skuteczność terapii w ostatnich latach - można będzie dowiedzieć się na bezpłatnej wystawie, która w sobotę (11 października) zostanie otwarta w stolicy.

 Została ona zorganizowana z inicjatywy kilku organizacji pacjentów w ramach Miesiąca Walki z Rakiem Piersi, który co roku jest obchodzony w październiku. Jej tytuł brzmi "Każdy rak jest inny. Poznaj go i pokonaj!". Wystawa będzie prezentowana w dniach 11-19 października na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na odcinku pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Kościołem Wizytek w godz. 9.30-20.30.


- Październik to wyjątkowy miesiąc, w którym od lat wiele mówi się o nowotworze piersi, szczególnie o jego profilaktyce. (...) Wystawa nie tylko obrazowo tłumaczy jak powstaje rak, ale przede wszystkim wyjaśnia, że rak to skomplikowana i przebiegła choroba - mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki", współorganizującej wystawę.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce ciągle rośnie. Ta tendencja dotyczy również raka piersi. W roku 2010 nowotwór ten został wykryty w naszym kraju u 15,8 tys. kobiet, a w 2011 r. - już u ponad 16,5 tys. pań. Epidemiolodzy szacują, że jedna na 12 kobiet zachoruje na raka piersi przed 75 rokiem życia.

Jednocześnie - na co zwracają uwagę organizatorzy wystawy - dzięki rozwojowi medycyny i biotechnologii, leczenie raka jest coraz bardziej skuteczne. Przykładem jest właśnie postęp w terapii pacjentek z rakiem piersi, który sprawił, że coraz więcej z nich zostaje wyleczonych z nowotworu lub żyje z nim wiele lat, jak z chorobą przewlekłą.

Interaktywna wystawa edukacyjna została podzielona na cztery obszary tematyczne. Część zatytułowana "Jak działa rak" przybliży w przystępny sposób mechanizmy powstawania nowotworów i możliwość walki z nimi. Zdobytą w tym zakresie wiedzę można będzie następnie sprawdzić w grze symulacyjnej "Zablokuj raka!".

Aplikacja pt. "Podróż w czasie" pozwoli dowiedzieć się, jak radzono sobie z rakiem piersi w dawnych wiekach oraz kiedy dokonywały się kolejne postępy w jego leczeniu. Dzięki niej będziemy mogli przenieść się w erę faraonów, średniowiecza, Rewolucji Francuskiej i wielu innych okresów w dziejach ludzkości.

Część ekspozycji pt. "Każdy z nas jest inny" wyjaśni, jakie są nowe kierunki w leczeniu raka piersi. Polegają one przede wszystkim na doborze indywidualnych terapii do określonego podtypu nowotworu piersi. Z kolei, dzięki ekranowi "Od idei do leku" można się będzie dowiedzieć, jak powstają nowoczesne leki onkologiczne.

Przy organizacji wystawy współpracowały organizacje pacjentów wspierające chorych na nowotwory, w tym Fundacja Onkologiczna Osób Młodych ALIVIA, Federacja Stowarzyszeń "Amazonki", Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Rak'n'Roll, Fundacja OncoCafe, a także Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Mecenasem wystawy jest Roche Polska.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...