Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-10-14 10:31:29

Jak zmniejszyć objawy menopauzy

Mam 53 lata. W czerwcu 2011 r. przeszłam BCT piersi lewej. Usunięto guza 13mm (carcinoma lobulare HG invasivum) oraz 14 węzłów chłonnych. Marginesy oraz węzły wolne. Receptor estrogenowy (+), progesteronowy (-), HER2 (0). Radioterapia na obszar piersi wiązką fotonów o energii 6/15 MV do dawki 45Gy, na obszar loży guza 9 MeV do dawki 55Gy. Obecnie (od listopada 2011) jestem w trakcie hormonoterapii tamoxifenem. Wzięłam również 31 zastrzyków zoladexu. Tamoxifen powoduje szereg trudnych do zniesienia uciążliwości m.in. uderzenia gorąca śr. co 1 godz., zimne poty, bezsenność, drażliwość, permanentne uczucie nudności (wykonałam gastroskopię - wynik ok.), Okulista stwierdził zmętnienie rogówki i znaczne pogorszenie wzroku. Nie wspomnę o rosnącym endometrium.
Czy dla poprawy komfortu życia i zmniejszenia skutków ubocznych mogę posiłkować się zastosowaniem naturalnego progesteronu w kremie?
 

 

Odpowiedź:

 

Zamiast wspierać się lekami hormonalnymi, może naradziłaby się Pani ze swoim lekarzem prowadzącym w sprawie ew. zmiany tamoksyfenu na jakiś inhibitor aromatazy. Mam wrażenie, że w wieku 53 lat powinna już pani być w okresie menopauzy. Jeśli nie - to może wskazane byłoby spotkanie z psychiatrą i/lub psychologiem. Ten zły nastrój uda się pewnie poprawić odpowiednim i bezpiecznym lekiem.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-05-20 09:53:19

    Graviola

    Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
  • Avatar

    2022-04-22 09:55:22

    Tamoxifen a kozieradka

    Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
  • Avatar

    2022-04-10 11:48:00

    Aromek a Proursan

    Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...