Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-10-22 09:26:13

Czy usunąć jajniki

Mam 43 lata. W ubiegłym roku zdiagnozowano u mnie raka lewej piersi, jestem po mastektomii. Mój wynik to: Carcinoma ductale partim carcinoma lobulare invasivum mammae Elston Ellis G2, guz wymiary 2,2x1,8x1,8 cm, T2N0M0, ER - ekspresję receptora stwierdzono w 95% komórek raka w tym z przewagą intensywności 2+ (89%), PR - ekspresję receptora stwierdzono w 90% komórek raka, w tym z przewagą intensywności 2+ (70%), Ki67 10%, bez przerzutów na węzły.
Zastosowano leczenie 2 lata Zoladex + minimum 5 lat tamoxifen. Właśnie odebrałam wyniki genetyczne - mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2 nie stwierdzono. Jednak lekarz genetyk, po zapoznaniu się z moimi wynikami zaproponował (mimo braku mutacji) usunięcie jajników ze względu na wczesne zachorowanie i i wysoką hormonozależność. Ma to zmniejszyć o ok. 43% ewentualny nawrót choroby. Prowadzący mnie onkolog twierdzi, że rokowania w moim przypadku są dość dobre, nie widzi potrzeby usuwania jajników i taki zabieg odradza. Jeszcze rok będę przyjmować Zoladex, później jajniki wznowią pracę.
Bardzo proszę Panią doktor o radę co robić w mojej sytuacji: czy usunąć dla bezpieczeństwa jajniki? Jakie w mojej sytuacji jest prawdopodobieństwo nawrotu choroby?

 

Odpowiedź:

 

Zgodnie z szacunkiem wyliczonym na podstawie podanych informacji w "narzędziu" do przewidywania ryzyka - 97% szansy na przeżycie 5 lat i 91% dziesięciu lat po operacji i hormonoterapii.
Zdania na temat wskazań do usuwania jajników są podzielone. Ryzyko zachorowania na raka jajnika jest wyższe w grupie kobiet, które zachorowały na raka piersi przed 50. rokiem życia. Dlatego genetyk sugeruje owariektomię. Z drugiej strony wiadomo, że owariektomia nie daje stuprocentowej ochrony przed pierwotnym rakiem otrzewnej (nowotwór o cechach wybitnie zbliżonych do raka jajnika).


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również