Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-10-25 11:35:12

Jakie dalsze leczenie

W 2012 r. wycięty guz 1cm wraz z węzłami chłonnymi. Przerzutów do węzłów chłonnych oraz innych organów nie stwierdzono. ER ujemny, PR dodatni, HER2 ujemny. Po operacji radioterapia i hormonoterapia.
Aktualnie w TK klatki piersiowej: W przednim śródpiersiu guz przerzutowy o wym. 45x35x54 mm z destrukcją rękojeści mostka i bliższej części prawego 1 żebra. Obojczyk bez cech destrukcji. Naciek sięga pod mięsień piersiowy większy i zlewa się z nim. W obu płucach z przewagą w prawym płucu nieliczne guzki metastatyczne o wymiarach do 9 mm - nadprzeponowo w prawym płucu. Obraz wczesnej fazy rozsiewu. Węzły chłonne śródpiersiowe i wnęk niepowiększone. Widoczna w badaniu wątroba z obecnością kilku hypodensywnych drobnych (poniżej 1 cm) ognisk do weryfikacji. Wnioski: guz przerzutowy ściany klatki piersiowej. Rozsiew do płuc. Obraz wątroby wymaga dalszej diagnostyki.
Proszę o informacje:
- jakie leczenie powinno zostać rozpoczęte?
- czy przed leczeniem powinno się wykonać dodatkowe badania, np. biopsję?
- czy jest szansa na powrót do zdrowia?
 

 

Odpowiedź:

 

Nie wiem ile Pani ma lat (czy nadal Pani miesiączkuje), więc nie mogę w pełni udzielić odpowiedzi. Nie wiem jakie ma Pani dolegliwości.
Rozważać można: zmianę leku hormonalnego, rozpoczęcie chemioterapii, zastosowanie dodatkowo napromieniania - o ile naciek nowotworowy nie znajduje się w obszarze już napromienionym.
Szansę na powrót do zdrowia można oceniać dopiero po rozpoczęciu leczenia i sprawdzeniu jego skuteczności.
Choroby rozsianej (kiedy są już przerzuty) nie da się wyleczyć, ale leczenie może przynosić wieloletnie okresy poprawy samopoczucia, w tym także powrotu do normalnej aktywności.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-09-09 17:54:11

  Interpretacja TK jamy brzusznej

  Guzek 9,6 mm, rak inwazyjny: NST, G2, DCIS nie występuje, ER 100% - intensywność barwienia silna, PR 90% - intensywność...
 • Avatar

  2021-09-09 09:54:18

  Laser i krioterapia po leczeniu raka piersi

  Mam 50 lat i jestem 8 lat po lewostronnej mastektomii i usunięciu trzech węzłów wartowników (bez...
 • Avatar

  2021-09-09 09:50:11

  Interpretacja przypadku

  W styczniu tego roku biopsja gruboigłowa prawej piersi wykazała: Rak przewodowy inwazyjny G3 (3+3+2), Kategoria B5b, Ocena...