Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-10-25 11:35:12

Jakie dalsze leczenie

W 2012 r. wycięty guz 1cm wraz z węzłami chłonnymi. Przerzutów do węzłów chłonnych oraz innych organów nie stwierdzono. ER ujemny, PR dodatni, HER2 ujemny. Po operacji radioterapia i hormonoterapia.
Aktualnie w TK klatki piersiowej: W przednim śródpiersiu guz przerzutowy o wym. 45x35x54 mm z destrukcją rękojeści mostka i bliższej części prawego 1 żebra. Obojczyk bez cech destrukcji. Naciek sięga pod mięsień piersiowy większy i zlewa się z nim. W obu płucach z przewagą w prawym płucu nieliczne guzki metastatyczne o wymiarach do 9 mm - nadprzeponowo w prawym płucu. Obraz wczesnej fazy rozsiewu. Węzły chłonne śródpiersiowe i wnęk niepowiększone. Widoczna w badaniu wątroba z obecnością kilku hypodensywnych drobnych (poniżej 1 cm) ognisk do weryfikacji. Wnioski: guz przerzutowy ściany klatki piersiowej. Rozsiew do płuc. Obraz wątroby wymaga dalszej diagnostyki.
Proszę o informacje:
- jakie leczenie powinno zostać rozpoczęte?
- czy przed leczeniem powinno się wykonać dodatkowe badania, np. biopsję?
- czy jest szansa na powrót do zdrowia?
 

 

Odpowiedź:

 

Nie wiem ile Pani ma lat (czy nadal Pani miesiączkuje), więc nie mogę w pełni udzielić odpowiedzi. Nie wiem jakie ma Pani dolegliwości.
Rozważać można: zmianę leku hormonalnego, rozpoczęcie chemioterapii, zastosowanie dodatkowo napromieniania - o ile naciek nowotworowy nie znajduje się w obszarze już napromienionym.
Szansę na powrót do zdrowia można oceniać dopiero po rozpoczęciu leczenia i sprawdzeniu jego skuteczności.
Choroby rozsianej (kiedy są już przerzuty) nie da się wyleczyć, ale leczenie może przynosić wieloletnie okresy poprawy samopoczucia, w tym także powrotu do normalnej aktywności.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...