Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-11-14 10:00:27

Obrzęk piersi

W czerwcu przeszłam oszczędzającą operację piersi z powodu raka in situ, potem poddano mnie radioterapii 25 naświetleń. W czasie radioterapii pierś rosła, była zaogniona od pierwszych lamp, zakończyło się to drugim zabiegiem ewakuacji przewlekłego krwiaka z jednoczesną onkoplastyką zniekształconej piersi. Od drugiego zabiegu minęło 1,5 miesiąca, pierś dalej jest obrzęknięta, już cztery razy ściągano niewielką ilość chłonki, przy czym każde następne pogarsza stan piersi. Odczuwam bóle, kłucie, a pierś jest twarda. Nie usłyszałam od chirurga czy taki stan może się ciągnąć i że jest to prawidłowość. A co się stanie jak nie pojadę do chirurga, który i tak jedyne co zrobi to wbije mi kolejny raz igłę? Proszę o podpowiedź, czy taki stan bezkarnie bez obawy o powstanie ropnia może trwać miesiące, co mogę zrobić?

 

Odpowiedź:

 

Niekiedy takie powikłanie po operacji i po naświetlaniu może wystąpić. Jedyną metodą jest nakłucie i ewakuacja chłonki, bo prawdopodobnie jest to chłonka.
Jeśli wystąpią objawy ropnia to należy taki ropień ewakuować i drenować ranę, ale jeśli do tej pory nie było ropnia to tylko nakłucia i ewakuacja chłonki.
Takie objawy powinny samoistnie ustąpić po kilku tygodniach.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również