Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-11-15 10:08:46

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Siostra 63 lata. Problemy z poruszaniem się. Neurolog stwierdził parkinsonizm (drżenie prawostronne kończyn), leki: Polpix SR i SEGAN, po których zaczęła czuć się gorzej: puchły nogi, ręce, problemy z oddaniem moczu (znikoma ilość), problemy z koncentracją, senność.
28.X trafiła na oddz. wewn.szpitala. Stwierdzono, że nastąpiło zatrzymanie płynów w organizmie - podano kroplówki, założono cewnik. Wykonano szereg badań: morfologię, usg jamy brzusznej i sutka prawego, ekg, echokardiografię, eeg, TK głowy, rtg kl. piersiowej.
Wypis ze szpitala:
- pancytopenia;
- "Tu" sutka prawego - podejrzenie;
- niedokrwistość megaloblastyczna
- zespół MDS - do diagnostyki;
- miażdżycowe uszkodzenie mięśnia sercowego w okresie niewydolności krążenia II wg NYHA;
- stabilna choroba wieńcowa;
- obustronne zapalenie płuc;
- uszkodzenie wątroby;
- przebyte złamanie kości łódeczkowatej prawej;
- choroba zwyrodnieniowo-wytwórcza stawów kręgosłupa.
Wyniki USG sutka prawego:- sutek prawy przebudowany tłuszczowo z zwłókniałą tkanką gruczołową. Zaotoczkowo widoczne niejednorodne ognisko o nieregularnych obrysach o wym. 23x17x22 mm tumor susp. Konieczna BACC. Węzły chłonne po stronie prawej niepowiększone. BIRADS 3.
Dehydrogenaza mleczanowa, LDH 734.0U/1, Wit. B12 1134pg/ml, Odczyn Waalera Rose <81U/ml (N:0,8) EBV VCA IgG 5.22, Erytrocyty 3,02 (tendencja spadkowa do 2,98), Leukocyty 2,8 (tendencja spadkowa do 2,3), Kreatynina 0,5. Badania morfologiczne sugerują pancytopenie, leukocytopenie, trombocytopenie. Białko w moczu 22,4 mg/dl
Bardzo proszę o pomoc, gdzie się udać, nie bardzo wiemy od czego zacząć - zalecono wizyty w poradniach: onkologicznej (mammografia), hematologicznej w razie potrzeby, hepatologicznej, neurologicznej. Stan chorej po wypisaniu do domu (06.11) pogarsza się, jest w złym stanie psychicznym. Co dalej robić?
 

 

Odpowiedź:

 

Obawiam się, że nie umiem wskazać specjalisty, od którego należy zacząć. Chyba najrozsądniej od onkologa. Jeśli w biopsji (koniecznie grubo- a nie cienkoigłowej!!!) potwierdzony zostanie rak, to może będzie to nowotwór hormonozależny i uda się wdrożyć paliatywną hormonoterapię. Jeśli stan chorej na to pozwoli - do rozważenia biopsja szpiku. Może to przerzuty raka z sutka są przyczyną MDS. Wtedy ewentualna hormonoterapia coś poprawi.
Jednak mnogość uszkodzonych narządów raczej przemawia za roztoczeniem nad chorą paliatywnej opieki w warunkach domowych lub w hospicjum stacjonarnym.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...