Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-11-19 09:25:46

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Tydzień temu moja ciocia dowiedziała się, iż ma raka w prawej piersi. Rok temu robiła USG po czym lekarz zapewnił ją, że jest zdrowa. W przeciągu roku choroba tak szybko postąpiła, iż wyniki nie są zadawalające. Przez ostatni tydzień ciocia zrobiła już badania tj. biopsję, USG, mamografię, badanie płuc, biopsję cienkoigłową (tych 2 ostatnich nie znamy jeszcze wyników). Z badań wynika, iż są przerzuty na węzły chłonne ;(.
Proszę Państwa o pomoc co dalej robić?
Jakie dawki chemii stosować?
Jaki ośrodek leczenia raka Piersi w Polsce czy zagranicą Państwo polecają?
Jak również chciałam zapytać o lek Pertuzumab, co Państwo o nim powiedzą, czy warto go kupić, (gdyż nie jest refundowany 1 ampułka = 20 tys.).
Błagam pomóżcie, ciocia jest rewelacyjną osobą, ma dopiero 46 lat i małe dzieci po 10 lat.
Wynik badania histopatologicznego: CELLULAE CARCINOMATOSAE in tumore mammae dextrae, CELLULAE CARCINOMATOSAE metastatices in tumore axillae dextrae,
Immunofenotyp kk guza: Er (+) 60% kk guza, Er (+) 40% kk w meta do węzłów, PgR (+) 40 % kk guza, PgR (-) w kk meta do węzłów; Ki67 (+) 28% kk guza, Ki67 (+) 21% w kk meta do węzłów; HER2 (+2) (wynik dodatni) - wymagana weryfikacja amplifikacji genu metodą FISH ,CISH; Podtyp biologiczny raka piersi: luminalny B.
Histologicznie : Carcinoma invasivum NST mammae dextrae.
Badanie USG piersi i dołów pachowych - wyniki: BIRADS6, piersi tłuszczowo gruczołowe. W pp na godz 10. hypoechogeniczna zmiana wlk. 21x17 mm - tu mal. W kgz PP cechy obrzęku. W prawym dole pachowym podejrzane węzły chłonne wlk. do 19x14 mm. Pl i lewy dół pachowy bez zmian.
Mammografia: wyniki badań: Piersi o budowie tłuszczowo gruczołowej. W PP w KGZ asymetryczne, częściowo spikularne zagęszczenie wielkości 20x25 mm, wydaje się mieć słabo wysycone mikrozwapnienia - obraz podejrzany o TU mal. BIRADS4c. Konieczna pilna dalsza diagnostyka.

 

Odpowiedź:

 

Do czasu uzyskania wyniku badania metodą FISH lub CISH nie można zaplanować leczenia, ani odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebny jest
pertuzumab. Gdyby wyniki wskazywały na amplifikację genu HER-2 to warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o ewentualnym skierowaniu cioci do ośrodka, który prowadzi badanie kliniczne z pertuzumabem lub z trastuzumabem w leczeniu przedoperacyjnym.
Jeśli wynik będzie negatywny, to trzeba zdecydować, czy najpierw należy wykonać operację, czy podać chemioterapię. Tego nie umiem ocenić na podstawie listu.
Nie wiem też jaki ośrodek onkologiczny doradzić, bo nie wiem, gdzie mieszka Pani ciocia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...