Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-11-21 09:53:10

Jakie badania wykonywać po zakończeniu leczenia

We wrześniu skończyłam chemioterapię - 4 wlewy AC. Obecnie przyjmuję tamoksifen i zoladex.
Jakie badania powinnam wykonać w celu sprawdzenia "swojego stanu zdrowia"? Mój lekarz twierdzi, że nie potrzeba wykonywać żadnych badań, zlecił tylko marker nowotworowy. Proszę o instrukcje na jakie badania mam zwrócić szczególną uwagę, o jakie się upomnieć, a jakie ewentualnie wykonać na własna rękę.
Moje wyniki: rak inwazyjny NST według WHO 2012, NHG 2 (3+2+1/1 mitoza/ 10 HPF. Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER -2/neu (4B5). Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+). Wykazano ekspresję receptorów estrogenów w ponad 90% jąder komórek, progesteronów w ponad 90% jąder komórek i ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w około 40% jąder komórkowych.

 

Odpowiedź:

 

Lekarz, który Panią prowadzi ma całkowitą rację - zakończyła Pani leczenie z powodu raka piersi i jak rozumiem jest pani osobą zdrową.

Należy oczywiście regularnie wykonywać mammografię ze względu na zwiększone ryzyko raka drugiej piersi. Poza tym jest Pani zdrową kobietą i nie ma żadnego powodu, aby zachowywałaby się Pani inaczej niż wszystkie inne kobiety na świecie. Oczywiście jak każdy człowiek może Pani zachorować na jakiekolwiek inne choroby ( w tym również nowotworowe) i dlatego o ile kiedykolwiek w przyszłości poczuje się Pani źle to musi się Pani zgłosić do lekarza rodzinnego i zdiaganozować ewentualną chorobę.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...