Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-11-24 09:53:56

Czy można stosować metodę impedancji bioelektrycznej

14 miesięcy temu zakończyłam leczenie systemowe raka piersi. Obecnie jestem na tamoksifenie. Aby zadbać o swoje zdrowie zapisałam się na zajęcia fitness, gdzie oferują mi program ćwiczeń wraz z analizą składu ciała 3 razy do roku.
Chciałam zapytać czy ta analiza składu ciała jest zabiegiem niewskazanym dla osób z chorobą nowotworową?
Czy można ją zaliczyć do zabiegów bodźcowych?
Czy fakt, że mam tytanowy znacznik w piersi (op. oszczędzająca) może zakłócić taką analizę?

Jeśli chodzi o opis analizy składu ciała to postaram się to wyjaśnić na tyle ile potrafię. W klubie fitness oferują taką usługę. Wykonuje się ją za pomocą specjalnej wagi, na której się staje na boso i przy użyciu prądu mierzy się różne parametry. Wydruk jest komputerowy.
Pozwolę sobie wykorzystać opis z internetu, "metoda impedancji bioelektrycznej (BIA), która polega na przesłaniu prądu elektrycznego o małej mocy przez elektrody przymocowane do kilku określonych punktów na ciele (jak obserwowałam u mojej córki, to ona nie miała żadnych elektrod na ciele podczas tego badania, chyba impulsy przechodziły od stóp). Zasada jest taka, że tkanka beztłuszczowa (np. mięśnie i krew) zawiera dużo wody i elektrolitów, toteż jest dobrym przewodnikiem, podczas gdy tłuszcz powoduje opór. Wydruk pokazuje procentowy stosunek masy mięśni i tkanki tłuszczowej oraz w jakich partiach i jak jest to rozłożone w naszym ciele"

 

Odpowiedź:

 

Metoda badania z wykorzystaniem bioimpedancji służy przede wszystkim do pomiaru tkanki tłuszczowej. Zabiegi fizykoterapii z wykorzystaniem prądów nie są przeciwwskazane u chorych na nowotwory, więc sądzę, że to badanie też nie jest niebezpieczne.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...