Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-12-02 10:16:14

Interpretacja wyniku TK stawu biodrowego

Moja mama miała raka piersi, teraz zrobił się przerzut na kość udową. Mamy wyniki badań z tomografii biodra. Opis badania: badanie TK prawego stawu biodrowego wykonane warstwami grubości 2,5 mm. Dane ze skierowania - przewlekły ból biodra prawego, podejrzenie koksartrozy. Rozległe zmiany osteoolityczne w dolnej części talerza i w trzonie prawej kości biodrowej ze zniszczeniem kości i destrukcją znacznej części panewki prawego stawu biodrowego. Obraz odpowiada złośliwym zmianom rozrostowym z naciekiem o gęstości tkanek miękkich w miejscu zniszczonej kości. Nie można wykluczyć, że jest to zmiana metastatyczna. Górna część nacieku npl nie została objęta zakresem badania. Wskazana szersza diagnostyka z objęciem zakresem badania pozostałych kości miednicy. Uwidoczniony proksymalny odcinek prawej kości udowej zmian nie wykazuje. Wnioski: Naciek npl prawej kości biodrowej.
Mamy jeszcze wyniki z badania krwi na marker: Badanie Ca 15.3 wynik 159,40. Na 23 stycznia mamy skierowanie na scyntografię kości. Na dniach mamy wizytę u ortopedy, ma podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym.
Proszę o poradę w związku z tymi wynikami, czy można z tym żyć? Jak długo? Czy można wyleczyć to całkowicie?

 

Odpowiedź:

 

Opis tomografii wskazuje na zajęcie procesem nowotworowym kości miednicy, a nie kości udowej. A może jest w kości udowej inne ognisko położone niżej - poza obszarem badania i stąd hasło "przerzut na kość udową"?
Trzeba wykonać TK jamy brzusznej i miednicy, czyli poszerzyć zakres dotychczas wykonanego badania. Obawiam się, że może nie być technicznych możliwości do przeprowadzenia operacji stawu biodrowego.
Nie napisała Pani ani słowa o tym, jaka była choroba mamy na początku, kiedy to było, jakie prowadzono leczenie i co się dzieje z leczeniem teraz i dlatego nie mogą odpowiedzieć na Pani pytanie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...