Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-12-03 13:45:00

Eksperci: pakiet onkologiczny nie spełni swojego zadania

 Lekarze i pacjenci są zdania, że pakiet onkologiczny jest nieprzygotowany i niespójny, a wprowadzenie go od nowego roku będzie równoznaczne z jego porażką. Nie wierzą też, że program w obecnym kształcie poprawi los chorych na nowotwory - informuje Dziennik Polski.

Eksperci: pakiet onkologiczny nie spełni swojego zadania

Eksperci: pakiet onkologiczny nie spełni swojego zadania

 Pakiet onkologiczny przewiduje m.in., że od chwili podejrzenia raka u pacjenta do rozpoczęcia terapii nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni. Każdy chory będzie poddany indywidualnemu tokowi leczenia, opracowanemu dla niego przez zespół specjalistów. 

Do wprowadzenia tego programu pozostał już niecały miesiąc, a urzędnicy i lekarze są kompletnie nieprzygotowani.

Dr Jerzy Radziszowski z Kolegium Zakładów Lecznictwa Otwartego w Krakowie wyjaśnia, że na dziesiątki pytań lekarzy nie ma odpowiedzi, wciąż nie ma też zarządzeń prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przygotowanego przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, pakietu onkologicznego.

Z kolei w opinii prof. Jacka Jassema, ustępującego przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, szefa Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, pakiet onkologiczny na pewno nie rozwiązuje problemów onkologii, a może je nawet mnożyć.

- Pakiet onkologiczny stanowi próbę rozwiązania doraźnych problemów w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów, jednak dokument powstał w ogromnym pośpiechu i pod presją politycznego nacisku. Tymczasem tak rewolucyjne zmiany należy wprowadzać rozważnie, poprzedzić je pilotażem, przedyskutować ze środowiskiem, przekonać lekarzy POZ - wymienia prof. Jassem.

Wskazuje, że założenia pakietu onkologicznego to rozwiązania, których nikt w świecie nie przećwiczył, i z tym wiąże się duże ryzyko.

Z kolei prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej podkreśla, że choć skrócenie czasu oczekiwania jest bardzo potrzebne, to nie może się ono odbywać kosztem jakości.

- W naszej ocenie projekt nie uwzględnia w wystarczającym stopniu ani referencyjności ośrodków, ani przestrzegania standardów diagnostycznych i terapeutycznych. Ponadto karta onkologiczna, której wydanie przewiduje pakiet, powinna trafić do pacjenta, który ma rozpoznanie nowotworu, a nie jego podejrzenia. Jeżeli będziemy chcieli wykonać za jaj pomocą masowy screening społeczeństwa, chyba nie spełni ona swojego zadania - przekonuje prof. Rutkowski.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2015-10-14 18:56:05
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/serwis-onkologia/karta-dilo-skraca-czas-oczekiwania-na-swiadczenia-onkologiczne,155766,1013.html
 • lulu (offline)

   

  Avatar

  2015-10-14 19:07:07
   

  Ja jestem przykładem pacjenta DiLO. Moim zdaniem, jeśli trafi się do doświadczonego lekarza, to sprawa prosta, jest szybka, nazwijmy to, obsługa. Cały problem polega na tym, że młodzi lekarze/młode...
 • agunia (offline)

   

  Avatar

  2015-12-31 12:33:05
   

  A ja się z opiniami lekarzy nie zgadzam. Moja mam zachorowała, jest bardzo szybko i sprawnie diagnozowana i zapewne rozpocznie niedługo leczenie. Gdyby nie zielona karta, pewnie czekałaby miesiącam...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...