Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-12-11 10:27:48

Czy potrzebne są dodatkowe badania

Mam 56 lat. W 2012 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi lewej, DCIS, receptory hormonów ujemne. Więcej w opisie nie miałam. Mutacji genów BRCA1, BRCA2 nie ma. Przeszłam operację oszczędzającą 05/2012 i radioterapię 09/2012. Po zakończeniu leczenia miałam zrobioną dwa razy mammografię w odstępie roku i żadnych innych badań piersi. Pojawiają się lęki, czy jestem dobrze prowadzona? Budowa piersi jest gruczołowato-tłuszczowa. Jak czytałam w literaturze, przy takiej budowie mammografia nie zawsze wszystko „wychwyci”, USG wspomaga mammografię. Niektórzy pacjenci mają skierowania na USG wysokorozdzielcze, ja na żadne. Ponadto wyczytałam, że skoro mój nowotwór nie jest hormonozależny, taki podobno łatwiej leczy się…, to mam albo HER2, albo potrójnie ujemny, a to mnie bardzo niepokoi, bo trudniej leczy się. Takich badań też nie miałam robionych.
Proszę mi powiedzieć, czy mam prawo wymagać tych wszystkich badań? Wiem, że lekarz decyduje, ale przy takim tłumie pacjentów każdego dnia, może nie na wszystko zwrócić uwagę. A może ja niepokoję się na wyrost.
 

 

Odpowiedź:

 

Rozpoznany u Pani nowotwór był w postaci przedinwazyjnej. Nie zawsze w takich zmianach oznacza się HER2. Nie zawsze jest robiona biopsja węzła chłonnego wartowniczego. Nie ma wskazań do leczenia innego, niż to, które Pani przeszła.
Zgodnie ze standardami - badanie lekarskie i mammografia raz w roku są wystarczające.
Jeśli ma Pani wątpliwości - USG piersi można wykonać prywatnie bez skierowania i nie jest to bardzo kosztowne badanie. Warto jedynie zorientować się, który gabinet USG (jakiego lekarza) polecają specjaliści zajmujący się leczeniem raka piersi w Pani okolicy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...