Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-12-28 10:49:40

Guzkowate zapalenie powięzi

W 2013 r. wykryłam guzek w prawej piersi na godz. 1. Diagnostyka rozpoczęła się dopiero w lutym 2014 r., kiedy byłam w ciąży. Na pierwszym usg opisano guz jako zmianę hypoechogeniczną ze smużastą wypustką penetrującą w głąb tkanki tłuszczowej. Skierowano mnie na 2 biopsje cienkoigłowe, które nie wykazały komórek nowotworowych, ale nie pomogły też w zdiagnozowaniu problemu. Onkolog skierował mnie do chirurga onkologa. Zrobiono mi kolejne usg, zmianę opisano jako ogniskową o nierównych obrysach 11x5 mm BIRADS4a. Zrobiono mi biopsję gruboigłową i tu sprawa się komplikuje; W bioptatach obecne jest bogatokomórkowe utkanie złożone z komórek o morfologii fibroblastów/miofibroblastów z międzykomórkowym odkładaniem kolagenu. Obraz mikroskopowy wraz z wynikami odczynów immunohistochemicznych może odpowiadać fibromatozie (desmoid-type). Nie można wykluczyć też guzkowego zapalenia powięzi.
Chirurg onkolog, który omawiał wyniki mojej biopsji stwierdził, że to nie jest problem onkologiczny tylko reumatologiczny i odesłał mnie na konsultację do reumatologa. Pewien jest tylko tego, że to się nie rozejdzie, nie wiem natomiast jakiego leczenia mam/mogę się spodziewać. Ze strony chirurga onkologa mogę w tej chwili liczyć tylko na kontrolne usg za 6 miesięcy i wizytę.
Czy konsultacja reumatologiczna jest tu wskazana czy powinnam szukać innego chirurga onkologa?
 

 

Odpowiedź:

 

Guzkowate zapalenie powięzi najczęściej występuje na kończynach górnych, tułowiu lub głowie. W piersi występuje bardzo rzadko.
Zazwyczaj objawia się pod postacią pojedynczego, szybko rosnącego i bolesnego guzka. W obrazie radiologicznym często jest klasyfikowany jako BIRADS4, czyli podejrzany o proces nowotworowy. Stąd wskazanie do biopsji. Biopsja cienkoigłowa często bywa niejednoznaczna i dopiero gruboigłowa, wykonana pod kontrolą USG, niweluje ryzyko błędnego rozpoznania. Etiologia tej choroby nie jest jeszcze poznana, stąd też nie ma skutecznego leczenia. Ponadto część guzków ulega samoistnej regresji, dlatego zaleca się jedynie kontrolne badania - usg lub/i mammografię. W przypadku jakichkoliwek wątpliwości guzek zawsze można usunąć.
Reasumując, proponuje dalsze kontrole u chirurga onkologa.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...