Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-01-13 10:05:50

Interpretacja wyniku scyntygrafii kości

Pani doktor, niedawno radziłam się Pani w sprawie bóli kręgosłupa i czy w związku z tym mogę korzystać z masaży. Zgodnie z pani sugestią poczekałam do wyników scyntygrafii, które okazały się kiepskie. Oto fragment wyniku:" Obszary zwiększonej aktywności o charakterze ogniskowym w rzucie żebra V w linii międzyłopatkowej prawej, żebra VI w linii międzyłopatkowej lewej, żebra IV w linii środkowo - obojczykowej prawej, żebra IX w linii pachowej przedniej prawej, lewego skrzydła kości krzyżowej oraz w rzucie szyjki i krętarza kości udowej prawej.
Wniosek: obraz może przemawiać za obecnością aktywnego procesu npl w w/w obszarach kośćca z możliwą obecnością zlamań patologicznych żebra IV i IX po stronie prawej."
Z wynikiem tym byłam dzisiaj u swojego onkologa. Pani doktor nie przejęła się nimi zbytnio i zgodnie z sugestią radiologa kazała mi zrobić ponownie scyntygrafię za 4 miesiące. Wybłagałam skierowanie na rezonans, który ostatecznie muszę zrobić prywatnie bo na NFZ dopiero lipiec :(
Chciałabym wiedzieć jaka jest opinia Pani na temat tego wyniku i jak powinnam dalej się diagnozować. Czy jest szansa na to, że mimo takiego wyniku może być dobrze, tzn. brak przerzutów?

 

Odpowiedź:

 

Rozważyłabym wykonanie jakiejś diagnostyki radiologicznej. Tomografia komputerowa klatki piersiowej odpowiedziałaby na pytanie, czy złamania istotnie są w miejscach ognisk osteolitycznych ("dziur w kościach"). Jeśli tak, to rozważyłabym leczenie hormonalne i wzmacniające kości (bifosfoniany), a na miejsca najbardziej bolesne - może radioterapia?

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...