Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-01-15 09:42:48

Dolegliwości piersi po radioterapii

Zabieg oszczędzający 27.01.2014 BCS + limfadenektomia pachowa lewa.
Chemioterapia (4xAC,12x paclitaxel).
Teleterapia z powodu raka piersi lewej pT2N2 zastosowanie leczenia od 21.08.2014 do 16.09.2014 napromienienie LA x 6/15MV obszar piersi lewej tech. 2 pół równoległych przeciwstawnych D=40Gy/15x ,-LA X 15 MV na obszar nadobojczyka lewego tech. 2 pół równoległych przeciwstawnych D= 40 Gy/15x. Zastosowanie leczenia 7.10.2014 Brachyterapia Ir-192 PDR Dg85% MCD=10Gy/10p/puls co 11H.
W trakcie uzupełniającej hormonoterapii (egistrozol 1 mg).
Bardzo mnie niepokoi stan mojej piersi, jest opuchnięta, twarda i boli. Czy to jest normalne po takim leczeniu i czy mój niepokój jest słuszny? Jeśli tak, to co mam robić?
Od grudnia dwa razy w tygodniu mam wykonywany masaż limfatyczny, ale to nie pomaga. Uciążliwe jest też mrowienie stóp i opuszek palców.
Proszę mi powiedzieć co mam robić

 

Odpowiedź:

 

Nie napisała Pani od jak dawna pierś jest obrzęknięta i bolesna. Jeśli to stan nagły, a wcześniej było dobrze, to może jest to tzw. róża w obrębie obrzęku limfatycznego. Czasem tak wygląda odczyn popromienny. Trzeba pokazać się lekarzowi.
Drętwienie i mrowienie palców to niestety efekt uboczny leczenia paklitakselem. Trzeba przeczekać, można przyjmować gabapentynę (konieczna recepta).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-05-20 09:53:19

    Graviola

    Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
  • Avatar

    2022-04-22 09:55:22

    Tamoxifen a kozieradka

    Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
  • Avatar

    2022-04-10 11:48:00

    Aromek a Proursan

    Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...