Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-01-15 09:45:40

Interpretacja przypadku

Moja mama ma 54 lata i dowiedziała się że ma nowotwór obu piersi. Zmiany wymacała jakieś 2 mies. temu, wyniki biopsji są sprzed 3 dni.
Mammografia: pierś lewa - centralnie przyklatkowo hipoechogeniczny naciek 34x13 mm przylega do powięzi ale jej nie nacieka. Nacieka natomiast skóre w okolicy kwadrantów bocznych. W lewej jamie pachowej 5 przerzutowych węzłów chłonnych; pierś prawa - na godz. 12.30 hipoechogeniczny twór 17x10 mm o cechach Ca, kolejne ognisko nieco przyśrodkowo o tym samym charakterze i przekroju 15x5 mm, poza tym przyotoczkowo nad brodawką trzecie ogisko 23x8 mm. W prawej jamie nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych.
Bipospja: pierś prawa - rak przewodowy in situ DCIS, typu comedo, G3; pierś lewa - inwazyjny rak NST, NHG2 (3+3+1), 2 mitozy / 10 HPF/pole 0,55 mm. Wykazano obecność rec. estrogenowych w ponad 75%, wykazano obecność rec. progesteronowych w 10-75%, oznaczono białko HER 2, PATHWAY HER -2/neu (4B5), Score 2+ metodą FISH, ekspresja antygenu proliferacyjnego Ki w 20% jąder.
USG brzucha z wczoraj - 3 ogniska przerzutowe w wątrobie, Rtg klatki ok.
Na co może liczyć mama jeżeli chodzi o leczenie, w jakiej kolejności, co za leki można rozważać?
Czy meta do wątroby często się cofają?
Czy wiek mamy ma wpływ na leczenie jeżeli chodzi o refundację przez NFZ?
Jaki wpływ na wybór leczenia mają meta w wątrobie?

 

Odpowiedź:

 

Niejasny jest wynik HER2. Chyba opuściła Pani jakiś fragment tekstu. Może chodzi o to, że należy wykonać badanie metodą FISH?
Na pewno należy rozpocząć od chemioterapii.
Na wybór metody leczenia i jej finansowanie wiek nie ma wpływu. Ważny jest stan ogólny, choroby współistniejące, żeby wiedzieć, czy można bezpiecznie wkroczyć z chemioterapią. Czy przerzuty w wątrobie się wycofują będzie wiadomo po pierwszych trzech kursach leczenia (jeśli stan serca na to pozwoli , to pewnie doksorubicyną i docetakselem), kiedy to wykona się kontrolne badanie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...