Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-01-20 09:26:55

Interpretacja przypadku

Pierwsze USG 03.03.2014 r. - po prawej stronie wyczuwalne zgrubienie, w obrazie widoczna zmiana o średnicy 18x10 mm o niejednorodnej echogeniczności, z drobnymi obszarami płynowymi, w okolicy okołobrodawkowej dwie niewielkie zmiany płynowe o średnicy wspólnej 7 mm.
Po konsultacji chirurga onkologa było wycięcie zmiany prawej 23.04.2014 r., po 14 dniach wynik histopatologii, rozpoznanie: gróczalowłókniak, wskazana konsultacja za rok.
Ja badanie kontrolne zrobiłam po 6 miesiącach, wynik z dnia 22.10.2014 r. - po stronie lewej bez zmian, po stronie prawej (tak gdzie już była wycinana zmiana) na godzinie 12 zmiana owalna echoujemna słabo odróżniająca sie od otaczających tkanek o średnicy 10x5 mm, w okolicy około brodawkowej już trzy zmiany płynowe, doły pachowe w normie.
Znów konsultacja onkologiczna i wynik kolejnego USG po dwóch miesiącach robione w CO wynik - piersi o utkaniu gruczołowatym z cechami skąpej mastopatii F-C z drobnymi rozsianymi torbielami do 5 mm, stan po usunięciu fibroadenoma z piersi prawej na godz 9, w piersi prawej na godzinie 12 tuż przy otoczce brodawki widoczna jest zmiana hypoechogeniczna o wyglądzie FA o wm. 8,5x5 mm oraz druga podobna w piersi lewej na godzinie 12 ok 2,5 od brodawki o wym 10x6 mm - wskazanie kontrolne mam za 6 miesięcy.
Moje pytania:
Co w tym przypadku zrobić? Zmiany większe są do wycięcia, lekarz powiedział, że nie nie stosuje się żadnego leczenia tylko wycinanie i mam czekać 6 miesięcy. Pierś prawa boli od kilku miesięcy, a zmiany są już nie tylko w jednej ale w obu piersiach. Lekarz obawia się, że może pojawić się więcej guzków i czy tak co kilka miesięcy będę musiała je usuwać?
Nie miałam robionych innych badan tylko usg, czy w takim przypadku można zastosować jakieś leczenie, chemioterapię czy mastektomię z rekonstrukcją? Czy zrobić jakieś dodatkowe badania?
Mam 33 lata, nie palę, w rodzinie nikt nie chorował na nowotwór.
Czy powinnam udać się na jakieś inne konsultacje?
 

 

Odpowiedź:

 

Skoro jest Pani pod opieką Centrum Onkologii, to nie ma powodu, żeby szukać innego miejsca.
Gruczolakowłókniaki już takie są: wycina się jeden guzek, a po pewnym czasie znajduje kilka kolejnych, albo wycina się jeden guzek i ma się spokój do końca życia (długiego i spokojnego życia). Należy raczej unikać terapii hormonalnej. Wykonywać kontrolne badania USG zgodnie z zaleceniami.
Kolejną interwencję chirurgiczną (lub biopsję mammotomiczną) można będzie przeprowadzić, jeśli zajdą jakieś istotne zmiany.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również