Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-01-21 10:09:46

Skurcze podczas hormonoterapii

Mam 29 lat, jestem po prawostronnej mastektomii, chemioterapii (4 x AC), obecnie przyjmuje tamoxifen i zoladex. Bardzo mocno dokuczają mi skurcze, są bardzo mocne i nie pozwalają spać, chodzić. Mam problem z umyciem zębów, bo przy szczotkowaniu mam skurcze w szczęce, przy pisaniu długopisem wykręca mi palce w różne strony, napisanie esemesa też jest wyczynem. Nocą bolą mnie bardzo nogi dosłownie w każdym miejscu, po czym najczęściej w obydwu nogach jednocześnie łapią mnie skurcze (łydki, uda, palce, okolice kostek i pomiędzy kolanami). Nogi są zesztywniałe i nie mogę wyprostować ich w żadną ze stron, gdyż to powoduje kolejny skurcz, stają się jak kołki i niemożliwością jest wstać. Ostatnio zaczęły również mnie łapać pod żebrami i między łopatkami. Jestem już wykończona. Lekarz rodzinny zlecił badanie potasu, magnezu i sodu - wyszły w normie.

 

Odpowiedź:

 

Nie umiem pomóc jednoznaczną wskazówką na odległość.
Radzę dodatkowo skontrolować poziom wapnia i kwasu moczowego. Doradzam także konsultację u neurologa.
Myślę, że trening relaksacyjny, ćwiczenia fizyczne/rehabilitacja ruchowa też mogłyby pomóc. Nie sądzę, żeby opisane objawy wynikały z przyjmowania leków hormonalnych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również