Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-01-27 10:43:41

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 46 lat. Rozp: Rak piersi prawej pT2N1.
Stan po biopsji gruboigłowej: nacieki dojrzałego raka G2. ER i PgR: obie reakcje silnie dodatnie w 100% komórek nacieku raka (w obu badaniach PS=5, IS=3, CS=8), HER2 - reakcja w nacieku raka ujemna, Ki67 - reakcja dodatnia w około 5% komórek nacieku raka.
Stan po BCT (15.07.2014) szerokie wycięcie guza max. wymiar ok 4 cm, z procedurą węzła wartowniczego, HP: ca ductale infiltrans mammae G2 pT2N1 (sn). Nie stwierdzono obrazów wrastania nowotworu do naczyń podścieliska. 2 węzły wartownicze, w 1/2 widoczne ognisko przerzutu, tkanka nie przekracza torebki węzła.
Stan po limfadenektomii pachowej prawostronnej (06.08.2014) węzły chłonne bez przerzutów 0/10.
2 stycznia 2015 r. zakończyłam chemioterapię według FAC 6 cykli. Po trzecim cyklu chemii zatrzymana miesiączka, nie pojawiła się do tej pory. Zaplanowano radioterapię uzupełniająca i hormonoterapię. Z powodu zakrzepicy żył powierzchownych kończyny dolnej przeciwwskazanie do tamoxifenu, rozważenie ovariektomii i IA. Nie robiłam badań genetycznych. Tata po usunięciu raka piersi ze skazą CHEK2, mama - rak płuc, dziadek wujek ze strony taty - rak jelita grubego, kuzynka - rak piersi.
Bardzo proszę o sugestię sposobu leczenia hormonalnego, w szczególności o opinię w sprawie usunięcia bądź pozostawienia jajników. Czy są istotne korzyści z usunięcia jajników?
Jak powinno przebiegać dalsze leczenie: rodzaj hormonoterapii, kolejność działań z uwzględnieniem radioterapii i ewentualnego usunięcia jajników?
 

 

Odfpowiedź:

 

Wydaje się, że decyzja co do usunięcia jajników jest słuszna. Proponowałabym zastosowanie Zoladexu przez 3-4 miesiące razem z IA. W tym czasie trzeba by zakończyć radioterapię i zdecydować się na usunięcie jajników. Ten zabieg przy obciążeniach rodzinnych (czy też uwarunkowaniu genetycznym) pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika oraz pozwala na zastosowanie skutecznej hormonoterapii uzupełniającej IA bez konieczności wieloletniego stosowania iniekcji Zoladexu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również