Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-02-18 10:19:49

Czy niezbędna jest chemioterapia

Mama ma 76 lat, 8 stycznia miała mastektomię lewej piersi, wynik histopatologiczny brzmi: Invasive carcinoma of NST (CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM) NHG 2, guzek 1,5 x 1,8 x 1 cm, indeks mitotyczny 7MF/10HPF. Cechy naczyń i nerwów niewidoczne, zmianie towarzyszy silna reakcja zapalna. W kw. wewn górnym: Foci carcinomatosi (ogniska raka inwazyjnego z towarzyszącą reakcją zapalną zajmujące obszar śr. 0,5 cm. Węzeł wartownik : Lymphonodus sine metastasibus (węzeł chłonny śr. 1,7 cm bez przerzutów mikroprzerzutów raka).
pT1cN0Mx, receptor estrogenowy (-) przy dodatniej kontroli wew. Receptor progesteronowy (-) przy dodatniej kontroli wew. HER-2 (3+) pozytywny w skali 0 do 3+, Ki67>20 %
Po zabiegu usunięcia piersi mamie podwyższyło się ciśnienie, które z reguły było niskie. Konsultacja kardiologiczna brzmi: akcja serca miarowa 65/min, tony serca średnio-głośne, akcentowane prawidłowo bez dodatkowych zjawisk osłuchowych. Nad płucami szmer pęcherzykowy symetryczny, bez dodatkowych zjawisk osłuchowych. RR 155/80 (rano przy badaniu 186/118mmHg), EKG - rytm zatokowy miarowy 60/min, oś serca pośrednia, obniżenie odcinka St do 0,1mV w odpr. V4-V6 oraz ujemno-dodatnie załamki T w tych odprowadzeniach. Wynik UKG - raczej wszystko jest w granicach norm. Kardiolog wdrożył leczenie hipotensyjne - Tritace 5 mg 1 wieczorem i polecił wykonać badanie za 2 tygodnie. Według onkologa po tygodniu należy wykonać badania (czyli jutro) i w przypadku obniżenia ciśnienia podać chemioterapię - na skrócenie 2 tygod. terminu niewątpliwie ma wpływ to co usłyszałam po konsylium, że leczenie chemioterapią musi się zacząć w ciągu 2 tygodni - do jutra jest ten termin.
Czy leczenie chemią w tym przypadku (receptory ujemne, wiek) jest konieczne? Jeśli tak to jaką?
Jeśli jutrzejsze wyniki z EKG i krwi będą dobre, czy można zacząć chemię? W tygodniu ciśnienie krwi było w normie.
 

 

Odpowiedź:

 

Jeżeli wydolność serca, w tym frakcja wyrzutowa w badaniu ECHO, jest dobra, to mama kwalifikuje się i do chemioterapii i później do leczenia Herceptyną. Sądzę, że właśnie taki plan mają jej onkolodzy.
Jeśli stan mamy i kłopoty z ciśnieniem na to nie pozwolą, pozostaje obserwacja. Nie można leczyć za wszelką cenę, bo nigdy leczenie nie powinno być bardziej obciążające niż sama choroba.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również