Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-02-20 10:16:34

Interpretacja przypadku cd.

Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku cd." z 17 lutego 2015 r.

 

Miałam w dniu 23 lutego otrzymać chemioterapię (raczej AC), obecnie dostałam skierowanie na badania: tomografia, badanie krwi, scyntygrafia kości, ale nie dostałam badania na echo serca (było wyraźne zalecenie przez lekarza prowadzącego w czasie mojej i męża rozmowy z lekarzem o przeprowadzenie takiego badania). Podejrzewam, że w związku z adriamycyną i jej kardiotoksycznością. Czy należałoby jednak poprosić lekarza onkologa - specjalisty o wspomniane badanie (wizyta dotycząca badań trwała ok. 6-7 minut i nie wiem czy lekarz nie zapomniał przepisać tego badania). Przy okazji chciałam zapytać, czy nie lepiej zamiast adriamycyny byłoby zastosować jej pochodną - epirubicynę, mającą podobne działanie ale mniejszą kardiotoksyczność. Najprawdopodobniej chemioterapia przesunie się o kilka dni (badanie scyntygrafii kości mam na 24 lutego). Tak do końca też nie mam wygojonych śladów po ostatniej operacji usunięcia węzłów chłonnych. Jest lekki ślad sugerujący, że może być jeszcze za wcześnie na chemioterapię. Bardzo proszę o podpowiedź czy epirubicyna byłaby "lepszym rozwiązaniem" biorąc pod uwagę aspekt kardiotoksyczności oraz badanie echa serca (to, że nie leczyłam się kardiologicznie nie musi o niczym świadczyć , ojciec i jego siostra leczyli się kardiologicznie i mają wadę serca, sądzę że należałoby to wykluczyć lub potwierdzić tym badaniem). Czy istnieje możliwość podania chemioterapii w tabletkach. W USA już jest to stosowane, a jak jest w Polsce? Nawet jeżeli fundusz nie refunduje może można byłoby samemu sfinansować taką opcję?

 

Odpowiedź:

 

Badanie echokardiograficzne powinno się wykonać. Najlepiej przed leczeniem, ale i po pierwszym kursie można to zrobić. Doradzam zapytać lekarza prowadzącego. Z nim także można przedyskutować kwestię zamiany doksorubicyny na epirubicynę.
Chemioterapia w postaci doustnej jest stosowana tylko w leczeniu zaawansowanego raka piersi. To na szczęście Pani nie dotyczy. Nie tylko w Polsce i nie chodzi o pieniądze, tylko o wskazania rejestracyjne leków doustnych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-01-15 12:05:24

  Refundacja Rybocyklibu

  Rak zrazikowy, ER 100%, PR brak, Her ujemny, Ki67 10%, Luminalny B, węzły czyste, wątroba też, guz duży 4 cm i naciek w...
 • Avatar

  2020-01-10 12:31:31

  Podniesienie poziomu neutrofili

  Chciałam się zapytać, czy w przypadku spadku neutrofili po pierwszej chemioterapii do poziomu 0,8 i przełożeniu chemii na...
 • Avatar

  2020-01-10 12:28:07

  Jaka hormonoterapia powinna być zastosowana

  Jestem po operacji jednoczasowej z implantem pod mięsień. Mój rak to NST G1/G2, ER 30%, PR 10%, HER 2 dodatni, Ki67...