Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-02-20 10:22:58

Leczenie przerzutów raka piersi do wątroby

Mama ma 57 lat.
Wynik usg: "Piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym. W piersi prawej na godz 1 tuż przy otoczce brodawki obszar nieprawidłowych odbić tkankowych z ziarnistymi zwapnieniami, wielkości 25x27 mm. W piersi lewej zabrodawkowo nieregularny obszar hypoechogenny, lity, o wym. 40x40 mm; w KGW tej piersi pasmowate hypoechogenne struktury obrzęku m/zrazikami tk gruczołowej - zaleganie chłonki? Węzły chłonne dołów pachowych o pogrubiałej warstwie korowej. Obraz wymaga pilnej konsultacji onkologicznej"
Wynik biopsji gruboigłowej:
1. Carcinoma lobulare infiltrativum NG2 mammae, E-kadheryna /-/, ER: PS-5 IS-3 TS-8, PR: PS-0 IS-0 TS-0, Ki67: ok 20%, Her2 w toku
2. Carcinoma ductale infiltrativum mammae /NST/ G-2 Richardson - Bloom, E-kadheryna (+), ER: PS-4 IS-2 TS-6, PR: PS-2 IS-1 TS-3, Ki67: ok 10%, Her2 w toku.
Mama wstępnie została zakwalifikowana do amutacji obu piersi, gdyż po zrobieniu mammografii zmiany wyszły, jedna do 2,5 cm a druga do 3 cm, w tym wezły chłonne niepowiększone. Niestety później w usg jamy brzucha wyszły liczne (w opisie wyszczególnione cztery) zmiany ogniskowe w wątrobie o wymiarach największa ok 15 mm (nie mam przed sobą usg więc piszę mniej więcej).
Proszę mi powiedzieć co dalej? Czy to już koniec? Nie da się mamy wyleczyć? Chirurg powiedział, że nie będzie amputował w taim przypadku piersi, a onkolog, że by to zrobił. Co jest słuszne? Czy te zmiany na wątrobie mogły pojawić się w przeciągu miesiąca-dwóch? Czy mogła je spowodować biopsja gruboigłowa? Czy zmiany w wątrobie mogą się całkowicie cofnąć na dobre?
Bardzo proszę o jakąś radę. Chciałabym wiedzieć, że mama będzie miała dobrze dobrane leczenie, że wszystkie decyzje związane z nim będą słuszne.

 

Odpowiedź:


Zmiany w wątrobie nie powstały z powodu biopsji.
Na pewno należy podjąć próbę chemioterapii, a o dalszym leczeniu decydować będzie jej skuteczność. Gdyby udało się opanować przerzuty w wątrobie i nie pojawią się nowe zmiany, to może będzie się rozważało operację. W tym przypadku wchodzi w grę stosowanie w przyszłości leczenia hormonalnego.
Obecnie nie można powiedzieć ani zaplanować nic więcej.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...