Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-02-26 10:45:37

Interpretacja wyniku TK klatki piersiowej

Moja mama w 2009 roku, usłyszała diagnozę - nowotwór złośliwy sutka, rozpoznanie: carcinoma ductale invasivum G1 NG2 IM 2/10 HPF, Her (+), ER Estrogen Receptor (+) Komentarz: PS93) = IS(1)= TS(4), PR Progesteron Receptor(+++) Komentarz: Ps(5) + IS(3) = TS(8)
Rozpoznanie po mastektomii:
A- carcinoma ductale invasivum. Obszary szkliwienia w obrębie guza.
B- utkania nowotworowego nie stwierdza się. Tk. tłuzczowa i margines głeboki.
C- szkliwienie. Utkanie bogatogruczołowe
D- Prawidłowa budowa brodawki piersiowej
E- Prawidłowa budowa okolicy zabrodawkowej
F- W badanych 12 węzłach chłonnych widoczne w jednym z badanych węzłów chłonnych ognisko
mikroprzerzutu

Mama przeszła agresywne leczenie: chemioterapia FAC, mastektomia radykalna i radioterapia, w tym m-cu zakończyła hormonoterapię Tamoksyfenem.
Ostatnio odebrałyśmy wynik TK kl. piersiowej, który nas bardzo zmartwił. Przedstawiam wynik: W segmencie 3 płuca prawego podopłucnowo drobne zagęszczenia włókniste. W segmencie 9 płuca lewego guzek podopłucnowy śr. 3mm. W obu płucach podopłucnowo drobne zrosty i zagęszczenia z ułożenia we fragmentach przypodstawnych płuc. Upowietrznienie tkanki płucnej obu płuc symetryczne. W obrębie śródpiersia i wnęk płucnych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. Nie stwierdza się patologicznych zmian opłucnowych. Aorta piersiowa, pień płucny i tetnice płucne prawidłowe. Zmniejszona mineralizacja struktur kostnych. Osteofity na przednich i bocznych krawędziach poziomie T11/Th 12. Obniżenie wysokości trzonu kręgu Th12 z jego klinowatą deformacją. Poza tym widoczny ukł. kostny zmian nie wykazuje. Narządy nadbrzusza objęte zakresem badania zmian nie wykazują.
Bardzo proszę o interpretację powyższego wyniku, boimy się, że to przerzut na płucach. Co robić?

 

Odpowiedź:

 

Nie wiem z jakiego powodu wykonywano TK - czy były jakieś niepokojące objawy?
Najpewniej opisane w TK zmiany w płucach wymagają skontrolowania za kilka miesięcy, ale jeśli to tylko część problemu, to może potrzebna będzie konsultacja pulmonologa. Zmiany w kości prawdopodobnie wynikają z osteoporozy i zmian zwyrodnieniowych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...