Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-02-26 10:45:37

Interpretacja wyniku TK klatki piersiowej

Moja mama w 2009 roku, usłyszała diagnozę - nowotwór złośliwy sutka, rozpoznanie: carcinoma ductale invasivum G1 NG2 IM 2/10 HPF, Her (+), ER Estrogen Receptor (+) Komentarz: PS93) = IS(1)= TS(4), PR Progesteron Receptor(+++) Komentarz: Ps(5) + IS(3) = TS(8)
Rozpoznanie po mastektomii:
A- carcinoma ductale invasivum. Obszary szkliwienia w obrębie guza.
B- utkania nowotworowego nie stwierdza się. Tk. tłuzczowa i margines głeboki.
C- szkliwienie. Utkanie bogatogruczołowe
D- Prawidłowa budowa brodawki piersiowej
E- Prawidłowa budowa okolicy zabrodawkowej
F- W badanych 12 węzłach chłonnych widoczne w jednym z badanych węzłów chłonnych ognisko
mikroprzerzutu

Mama przeszła agresywne leczenie: chemioterapia FAC, mastektomia radykalna i radioterapia, w tym m-cu zakończyła hormonoterapię Tamoksyfenem.
Ostatnio odebrałyśmy wynik TK kl. piersiowej, który nas bardzo zmartwił. Przedstawiam wynik: W segmencie 3 płuca prawego podopłucnowo drobne zagęszczenia włókniste. W segmencie 9 płuca lewego guzek podopłucnowy śr. 3mm. W obu płucach podopłucnowo drobne zrosty i zagęszczenia z ułożenia we fragmentach przypodstawnych płuc. Upowietrznienie tkanki płucnej obu płuc symetryczne. W obrębie śródpiersia i wnęk płucnych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. Nie stwierdza się patologicznych zmian opłucnowych. Aorta piersiowa, pień płucny i tetnice płucne prawidłowe. Zmniejszona mineralizacja struktur kostnych. Osteofity na przednich i bocznych krawędziach poziomie T11/Th 12. Obniżenie wysokości trzonu kręgu Th12 z jego klinowatą deformacją. Poza tym widoczny ukł. kostny zmian nie wykazuje. Narządy nadbrzusza objęte zakresem badania zmian nie wykazują.
Bardzo proszę o interpretację powyższego wyniku, boimy się, że to przerzut na płucach. Co robić?

 

Odpowiedź:

 

Nie wiem z jakiego powodu wykonywano TK - czy były jakieś niepokojące objawy?
Najpewniej opisane w TK zmiany w płucach wymagają skontrolowania za kilka miesięcy, ale jeśli to tylko część problemu, to może potrzebna będzie konsultacja pulmonologa. Zmiany w kości prawdopodobnie wynikają z osteoporozy i zmian zwyrodnieniowych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2019-12-06 16:13:10

  Fizjoterapia po leczeniu raka piersi

  W kwietniu 2017 miałam mastektomię prawostronną z powodu raka hormonozależnego (T1cN0M0, ER 90%, PR 75%, Her 2 -, Ki-67-...
 • Avatar

  2019-11-28 11:17:44

  Czy powinien być zastosowany Tamoxifen

  Mam 47 lat, jestem po operacji (mastektomia piersi lewej z jednoczasową rekonstrukcją - implant), rak przewodowy DCIS, nie...
 • Avatar

  2019-11-20 10:52:05

  Witamina D3 podczas chemioterapii

  Czy suplementacja witaminy D3 (Preventic D3) podczas chemioterapii (schemat AC) może zaszkodzić, czy można spokojnie...