Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-03-09 08:32:30

Interpretacja przypadku

Mam 35 lat, jestem po mastektomii podskórnej z jednoczasowym ekspanderem, w trakcie leczenia chemią 6 x FEC. W wyniku histopatologicznym stwierdzono raka przewodowego naciekającego potrójnie ujemnego G3, Ki67 wysokie ok 75% z komponentem raka wewnątrz przewodowego DCIS typu comedo. Rak znajdował się w górnym kwadrancie wewnętrznym (prawdopodobnie tylko jakieś komórki dlatego nie podano rozmiaru pTx) a nie w guzie, który był widoczny w usg oraz w mammografii (też w górnym kwadracie nad brodawką). Dodam, że z tego guza była robiona biopsja i wyszedł rak przewodowy naciekający G2. Po operacji okazało się, że w guzie komórek nowotworowych nie ma (ten guz to stwardnienie włókniste) oraz, że marginesy są bez utkania nowotworowego. W wyniku operacji usunięto również jeden węzeł wartowniczy (oznaczony izotopem), w którym znaleziono mikroprzerzut - podtorebkowo. Dalszej operacji usunięcia węzłów już nie miałam, gdyż lekarz stwierdził, iż nie jest ona konieczna.
Czy można zostawić pozostałe węzły pomimo mikroprzerzutu w węźle oraz czy ten przerzut zmniejsza moje szanse na wyleczenie?
Czy izotop wstrzyknięty w miejsce nad guzem mógł rozejść się na tyle daleko, aby załapać to faktyczne miejsce, gdzie znaleziono komórki rakowe (czy aby na pewno był tylko jeden wartownik)?
Pani doktor, czy te marginesy są liczone od tego guza czy od linii cięcia (mam podany tylko margines głęboki, górny i dolny).
Czy powinnam może dać ten materiał pooperacyjny do ponownego zbadania w innym zakładzie, bądz poprosić lekarza prowadzącego, aby zlecił ponowne jego zbadanie?
Nie wiem jak to jest w końcu z tym moim rakiem i jego zaawansowaniem. Bardzo proszę o pomoc, bo strasznie się boję o te węzły, czy pozostałe nie są zaatakowane.
Czy mam szanse na wyleczenie przy tym wszystkim i tym typie raka?

 

Odpowiedź:

 

Trudno mi się ustosunkować do wszystkich wątpliwości, ale chyba prosiłabym o powtórne obejrzenie materiału przez patologa w celu oceny wielkości raka inwazyjnego.

Mikroprzerzut w wężle wartowniczym nie zmiania rokowania, więc nie ma wskazań do wykonania operacji usunięta węzłów chłonnych pachowych. Marginesy ocenia się w linii cięcia chirurgicznego.

Szanse na wyleczenie są bardzo duże - w tym wypadku o rokowaniu przesądza wielkość raka inwazyjnego - a więc dobrze byłoby tę wielkość określić.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...