Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-03-10 10:47:46

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 27 lat. Zdiagnozowano u mnie naciekającego raka gruczołowego typu NST, G2, rozmiar (z USG) 6x7 mm. Wyniki badania receptorów: ekspresję receptora estrogenowego wykazuje ok 100% komórek nowotworowych, a receptora progesteronowego ok 75% komórek nowotworowych, odczyn na HER ujemny (0), Ki67 10%. Jestem po badaniach genetycznych, czekam na wynik. W sytuacji gdy wyniki badan genetycznych wykażą brak zmutowanego genu, lekarze proponują mi operację oszczędzającą oraz pobranie węzła wartowniczego + radioterapię. Mimo to mam wątpliwości i waham się miedzy operacją oszczędzającą a mastektomią. Lekarze mają też odmienne zdanie co do dalszego leczenia. Jeden proponuje tylko hormonoterapię, drugi zaleca obowiązkową chemioterapię + hormonoterapię. Nie wiem komu zaufać. Ne wiem jakich wyborów dokonać. Proszę o poradę jak zdaniem Eksperta powinno wyglądać w takim przypadku leczenie.
 

 

Odpowiedź:

 

Zdania ekspertów na świecie także są podzielone. Zarówno co do rodzaju operacji, jak i dalszego leczenia osób poniżej 35 roku życia.
Zachorowania w tak młodym wieku są stosunkowo rzadkie i dlatego z prowadzonych badań klinicznych i obserwacji trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Ocenia się, że nawet jeśli jest większe ryzyko "wznowy miejscowej" po leczeniu oszczędzającym, to nie pogarsza to rokowania co do czasu życia od chwili zachorowania.
Często decydujące jest zdanie pacjentki. Z jednej strony lęk przed nawrotem miejscowym, z drugiej chęć zachowania atrybutu kobiecości.
Niebawem po raz kolejny spotka się międzynarodowe grono ekspertów i 20 marca będą przygotowywane wnioski z badań i dyskusji nad leczeniem wczesnego raka piersi. I obawiam się, że po raz kolejny nie zostaną na ten konkretny temat sformułowane jednoznaczne zalecenia
.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również