Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-03-12 11:52:50

Interpretacja przypadku

Chciałabym zapytać o znaczenie wyników immunohistochemicznych materiału z lewej piersi mamy (64 lata): "Invasive carcinoma of the breast NST, NHG 2 (3+2+1/ 2 mitozy/ 10 HPF, średnica pola widzenia 0,55 mm. Wykazano obecność receptorów estrogenowych Allred scale 6 (4+2) i progesteronowych Allred scale 6 (4+2) w ok. 40% jąder komórek nowotworowych Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu (4B5). Odczyn niejednoznaczny w komórkach raka naciekającego (Score=2+). Wskazane wykonanie badań na oznaczenie białka HER2 metodą FISH. Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w ok. 60% jąder komórkowych."
Pół roku temu biopsja cienkoigłowa nie wykazała komórek rakowych. Teraz w USG guz 15/17 mm. Czekamy na wyniki RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej oraz badań genetycznych.
18 lat temu mama miała usuniętą macicę z przydatkami ze względu na mięsniaki. Przez 4-5 lat brała leki hormonalne, które odstawiła samoistnie ze względu na złe samopoczucie. W wątrobie ma torbiele (czy może mieć to związek?). Pierś od roku jest rozgrzana, bolesna, guz rośnie.
W przyszłym tygodniu operacja oszczędzająca z wycięciem węzła wartowniczego. Diagnostyka pod kątem HER2 - co to? A następnie chemio- oraz radioterapia.
Będę bardzo wdzięczna za opinię i wskazówki co do dalszego postępowania i rokowań.

 

Odpowiedź:

 

Najbardziej niepokojąco zabrzmiała informacja, że od roku pierś jest rozgrzana i bolesna, a guz rośnie. Czy to na pewno nie przeszkodzi wykonaniu operacji oszczędzającej. A może to tylko nadmiernie emocjonalnie opisany stan miejscowy?
Torbiele w wątrobie nie mają związku z rakiem piersi.
Oznaczenie amplifikacji genu HER2 jest istotne dla określenia precyzyjnie cech biologicznych (typu) nowotworu i zaplanowania dalszego leczenia. Jeśli wynik będzie dodatni, to najpewniej konieczne będzie leczenie Herceptyną. Na pewno po chemio- i radioterapii konieczna tez będzie terapia hormonalna.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również