Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-03-16 07:52:13

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 59 lat. Jestem po operacji oszczędzającej w lutym tego roku. Wyniki histopatologiczne: carcinoma lobulare multifocale invasivum NG-2. Guzki śr. 0,5 cm i 0,6 cm i 0,6 cm. Mikroogniska naciekającego raka lobularnego naciekającego obecnie również wycinek z makroskopowo niezmienionego miąższu. Dwa węzły chłonne bez ognisk raka (0/2). pT1b(m), pN0 (sn). ER + odczyn średni do silnego w około 80% komórek, PGR + odczyn średni do silnego w około 70% komórek, Her 2 /+1/, Ki67 + w pojedynczych komórkach, E-cadheryna /-/.
Proszę o interpretację tych wyników.
Jakie wg. Pani Doktor powinny być kolejne kroki w leczeniu?
Jakie są rokowania?
Lekarz operujący, który skierował na konsylium powiedział, że powinna być mastektomia, bo nie można zastosować chemioterapii i radioterapii, ale decyzje podejmie konsylium... chce się mniej więcej przygotować na to, co mogę usłyszeć i zaciągnąć opinii kilku specjalistów.

 

Odpowiedź:

 

Koncepcja mastektomii z uzupełniającą hormonoterapią i ścisłą obserwacją drugiej piersi jest optymalna. To nie jest tak, że nie można stosować chemio- i radioterapii. To po prostu nie ma sensu. Nie ma wskazań do chemioterapii.
Jeśli ogniska raka zrazikowego (a on bardzo często przebiega wieloogniskowo) znaleziono w różnych miejscach wyciętego fragmentu piersi, to jest duże ryzyko, że w pozostawionym miąższu podobne ogniska też są. I dlatego lepiej usunąć pierś (może z równoczesnym wykonaniem operacji odtwórczej) i następnie zastosować hormonoterapię. Na szczęście wszystkie ogniska raka były małe, więc ciągle jest to niski stopień zaawansowania choroby. Znając czas oczekiwania na badanie piersi rezonansem magnetycznym, już dziś poprosiłabym o skierowanie na badanie drugiej piersi. Rak zrazikowy może być niewidoczny w mammografii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...