Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-03-18 08:51:36

Interpretacja przypadku

Piszę w imieniu mojej mamy (50 lat). Mama miała wykonane badania:
1. Mammografia spektralna: uwidoczniono w piersi prawej w kwadracie górnym zewnętrznym ok. 4 cm od brodawki spikularny obszar wzmocnienia kontrastowego o wym. 31 x 36 mm podejrzany w kierunku procesu npl. W piersi lewej nie uwidoczniono cech patologicznego wzmocnienia. BI-RADS 5.
2. BGI piersi prawej: Piersi o budowie mieszanej.
Pierś prawa:
- w KGZ widoczny obszar zaburzenia archiotektury miąższu na obszarze 31x19 mm dający cienie akustyczne - podejrzany, odpowiada obszarowi widocznemu w MMG. W znieczuleniu miejscowym /Lignocainum 40 mg w 10 ml 0,9% NaCl/ wykonano BGI ze zmiany uzyskując 4 biopłaty.
- na godz. 7.00 ok. 2 cm. od brodawki hipoechogeniczna strefa o wym. 12 x 6 mm - do różnicowania FA zrazik tłuszczowy
Pierś lewa:
- na godz. 3.00 widoczna dobrze odgraniczona, owalna hipoechogeniczna zmiana o wym. 10 x 6 mm - najpewniej FA, wykonano BAC.
W dołach pachowych i podobojczykowych nie uwidoczniono podejrzanych węzłów chłonnych.BI-RADS 5
3. BADANIE HISTOPATOLOGICZNE. Rozpoznanie kliniczne: nieokreślony guzek w sutku. Rozpoznanie: Infiltratio carcinomatosa telae conjunctivae (carcinoma infiltrans mammae).
Na podstawie ww. badań lekarz wskazał 2 alternatywy: mastektomia piersi prawej bądź usunięcie zmiany wraz z węzłami chłonnymi. Nie poinformował przy tym jaka jest procedura i rokowania przy każdej z metod…Nie wskazał też jak zaawansowane to stadium, jaki podtyp. Reasumujac, mnożą się wątpliwości, a lęki narastają. Chcę pomóc mamie w podjęciu decyzji. Czy w związku z powyższym niezależnie od tego, którą metodę mama wybierze mamy się spodziewać jeszcze jakiś dodatkowych badań, czy kolejnym krokiem ma być już tylko interwencja chirurgiczna? Czy pierś lewa jest "bezpieczna"? Jakie badania powinnyśmy ewentualnie wykonać, by sprawdzić czy nie istnieje groźba przerzutów?

 

Odpowiedź:

 

Nie do końca rozumiem wynik badania z biopsji: czy była to tylko biopsja zmiany w KGZ piersi prawej? czy była biopsja zmiany na godz. 7?, jaki jest wynik BAC zmiany w piersi lewej?
Jeżeli jedynym potwierdzonym ogniskiem raka jest KGZ prawej piersi, to można najpewniej wykonać operację oszczędzającą (wycięcie guza w granicach zdrowej tkanki) i biopsję węzła wartowniczego (o ile w badaniach obrazowych: mmg i USG węzły nie wyglądają na zmienione przerzutowo) . Decyzję może podjąć chirurg widząc całą pierś i w niej guz. Teoretycznie graniczna wielkość zmiany do leczenia oszczędzającego nie powinna przekraczać 3 cm.
Gdyby decydować się na mastektomię, to do rozważenia także biopsja węzła wartowniczego z podanymi wyżej zastrzeżeniami.
Zakres operacji i rokowanie co do drugiej piersi zależy więc od odpowiedzi na przedstawione przeze mnie pytania.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-05-21 21:58:21

  Immunofenotyp CK7+

  Niedawno rozpoznano u mnie w badaniu immunohistochemicznym - rak naciekający NST - potrójnie ujemny, Ki67 około 30%,...
 • Avatar

  2020-05-15 17:21:35

  Ból po rekonstrukcji piersi

  Jestem po mastektomii i rekonstrukcji piersi, usunięty węzeł wartowniczy. Minęło 3 tygodnie. Pierś jest twarda, nieruchoma,...
 • Avatar

  2020-05-15 17:17:36

  Profilaktyczna mastektomia w powodu mutacji genu CHEK2

  Mam stwierdzoną mutację CHEK2. Odziedziczyłam ją po mamie, która leczy się obecnie na potrójnie ujemnego raka...