Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-04-04 09:05:50

Zgrubienia po chłonce

Po mastektomii i limfadenektomii pozostały zgrubienia po chłonce (lekarz ściągał chłonkę do pewnego momentu, a później przestał pomimo tego, że czułam że ona tam nadal się zbierała). Stwierdził, że już nie ma takiej potrzeby. Teraz okazuje się, że poniżej pachy w tych miejscach porobiły mi się zgrubienia, które są twarde i bolą gdy chcę masować. Na wyniku z tomografii komputerowej widoczne są zbiorniki z nagromadzoną chłonką pod pachą w miejscu wyciętych węzłów oraz w miejscu usuniętej piersi. Zaznaczam, że przez cały czas ćwiczyłam zgodnie z zaleceniami i z ręką nie mam problemów (codziennie dalej poświęcam po kilkanaście minut na ćwiczenie). Lekarz podający chemioterapię stwierdził, że zbiorniki z chłonką mogły ulec otorbieniu. Na wizytach kontrolnych chirurg onkolog cały czas twierdził, że już nic nie trzeba ściągać. I oto mam teraz taki bolesny efekt. Obecnie jestem po II chemii w/g AC .Proszę o podpowiedź co z tym mogę w tej chwili zrobić. Czy poszukać konsultacji specjalisty, może innego lekarza, czy pomoc fizjoterapeuty coś pomoże. Jest to bardzo bolesne i uciążliwe.

 

Odpowiedź:

 

U części kobiet po mastektomii połączonej z limfadenektomią pojawiają się takie kłopoty. Rzeczywiście, można ściągać chłonkę z okolicy rany i miejsca zabiegowego, jednak tylko do pewnego momentu, o czym decyduje lekarz prowadzący, bądź pielęgniarka wykonująca zabieg ściągania chłonki. Gdy staje się to już niemożliwe, jedynym sposobem, aby pozbyć się odczucia pełności jest wykonywanie drenażu limfatycznego.
Jeśli chodzi o zgrubienia i bolesność, proszę sprawdzić krótkim testem, co się dzieje. Należy delikatnie (bez powodowania bólu) palcem ucisnąć zgrubiałe miejsce np. wokół rany. Utrzymać delikatny nacisk przez około 30 sek. Po tym czasie sprawdzić, czy pozostanie zagłębienie po palcu. Jak wystąpi taka sytuacja, to najprawdopodobniej, obrzęk w tej okolicy ulega powolnemu zwłóknieniu. Aby temu zapobiegać, należy codziennie przez kilka minut wykonywać taki ucisk w różnych miejscach, co powinno zmniejszyć zgrubienia. Jeżeli boi się Pani sama to wykonywać, to najlepiej będzie skonsultować się z rehabilitantem, który w razie czego powinien pokazać jak wykonywać tą czynność.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również