Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-04-07 11:20:44

Chemioterapia przed operacją

U mojej mamy wykryto raka piersi carcinoma invasivum G2, 1,5 x 2 cm, rak hormonozależny, ki67 powyżej 14%, Her 2 (+++), i powiększone węzły chłonne. Mojej mamie zaproponowano leczenie chemioterapią przedoperacyjną i już po pierwszej dawce Pani onkolog stwierdziła, że w węzłach chłonnych nic nie wyczuwa, a guzek w piersi zmniejszył się o około 50%.
Czy zawsze tak jest, że te pierwsze dawki dają tak wyraźne skutki? Czy może nie należy traktować tego jak coś nadzwyczajnego i fakt, że w węzłach chłonnych praktycznie juz nic nie ma o niczym nie przesądza i nadal rokowania nie są najlepsze?
Czy ważniejsze są wyniki pooperacyjne, czy te wykonane przed operacją, gdy węzły chłonne były zajęte? Czy możliwe jest to, że skoro moja mama tak dobrze zareagowała na chemię, to do operacji guz całkiem zniknie? Czy wtedy lepiej jest wykonać operację oszczędzającą, czy radykalna mastektomię? Czy wyniki mojej mamy są bardzo złe?

 

Odpowiedź:

 

Guz w piersi nie był duży, natomiast zwiększona ekspresja receptora HER2 świadczy o większej złośliwości raka. Dobra odpowiedź na leczenie chemioterapią zdecydowanie jest dobrym czynnikiem prognostycznym - być może w badaniu histopatologicznym po operacji nie będzie można odszukać komórek nowotworowych co zdecydowanie poprawia rokowanie i szanse na całkowite wyleczenie. Oczywiście można myśleć o opercji oszczędzającej pierś pod warunkiem, że obszar guza w piersi został przed chemioterapią oznaczony znacznikiem lub wytatuowany na skórze. Powinna także zostać wykonana biopsja węzła chłonnego w celu oceny czy trzeba będzie usunąc węzły chłonne pachowe.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...