Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-04-13 08:00:00

Onkolodzy zachęcają młodych do badań - rak to nie tylko choroba seniorów

Profilaktykę nowotworową należy kierować w sposób szczególny do młodych ludzi, ponieważ wśród nich jest coraz większa zapadalność na te choroby, a rozpoznanie nowotworów następuje dopiero w zaawansowanym stadium - uważają onkolodzy.

 Onkolodzy z Polikliniki MSW w Olsztynie zapoczątkowali akcję "Bezpieczna Przyszłość".

- Chcemy zaproponować i nauczyć młodych ludzi profilaktyki. Chodzi o ten czas w życiu człowieka, zanim jeszcze może wystąpić ryzyko choroby nowotworowej. Chcemy uświadomić młodym ludziom, że mogą coś w swoim życiu zmienić, począwszy od diety, trybu życia, aktywności fizycznej. Chcemy im podpowiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę, jakim badaniom mogą się poddać - powiedziała PAP pomysłodawca akcji, dr Anna Słowińska, kierownik oddziału chemioterapii olsztyńskiej polikliniki.

"Bezpieczna Przyszłość" to akcja dotycząca zapobiegania chorobom nowotworowym i kierowana szczególnie do osób między 20. a 40. rokiem życia. Lekarze będą im wyjaśniać, jakie badania i w jakich odstępach czasu można wykonywać w ramach profilaktyki nowotworowej. Chodzi m.in o cytologię, kolonoskopię, USG piersi.

- Musimy przekonać młodych ludzi, by nie bali się badać. Z naszych obserwacji wynika, że mają obawy. Najczęściej na badania wykluczające lub potwierdzające obecność nowotworów zgłaszają się ludzie dojrzali, po 40. roku życia, natomiast młodzi mają poczucie, że są zdrowi i choroba ich nie dotyczy - podkreśliła dr Słowińska.

Dodała, że w ostatnich latach to właśnie coraz więcej młodych ludzi - między 20. a 40. rokiem życia - zgłasza się do lekarzy z podejrzeniem choroby nowotworowej. Okazuje się, że mają zaawansowane nowotwory.

- Młodzi ludzie niechętnie badają się pod względem profilaktyki nowotworowej, młode kobiety nie myślą o tym, by zbadać piersi, a młodzi mężczyźni nie biorą pod uwagę, by zbadać jądra, nie mówiąc już o kolonoskopii - podkreśliła dr Słowińska.

Jedna trzecia kobiet, które trafiają do centrum onkologii w Olsztynie z nowotworem piersi, to pacjentki przed 50. rokiem życia. 10 proc. z nich to pacjentki z na tyle zaawansowaną chorobą, że nie można przeprowadzić u nich operacji oszczędzającej polegającej na wycięciu jedynie guza, trzeba amputować całą pierś - zaznaczyła onkolog.

Dodała, że młodzi mężczyźni między 20. a 30. rokiem życia zapadają coraz częściej na nowotwory jąder.

Z doświadczenia onkologów wynika, że mężczyźni, gdy zauważą u siebie niepokojące objawy, szybciej niż kobiety zgłaszają się do lekarza. Dlatego mężczyźni trafiają do specjalistów z nowotworami o mniejszym stadium zaawansowania.

 

 Natomiast kobiety - według lekarzy - gdy wyczują na piersi guzek, często nie szukają pomocy u specjalistów. Są przekonane, mając już pewne doświadczenia, że to są np. torbiele. Poza tym kobiety nie badają się systematycznie. Bywa, że poprzestają na jednorazowym badaniu przesiewowym, a o kolejnym zapominają - alarmują onkolodzy.

W ramach programu "Bezpieczna przyszłość" specjaliści planują współpracę z amazonkami, czyli kobietami po mastektomii piersi oraz gladiatorami - mężczyznami z nowotworami prostaty. Specjaliści z Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie włączając się w program będą podpowiadać, w jaki sposób odżywianie może wpływać na obniżenie ryzyka zapadalności na nowotwory.

Z Krajowego Rejestru Nowotworów - z danych z 2012 r. wynika - że na Warmii i Mazurach zachorowało 2,7 tys. mężczyzn, w tym 126 przed 40. rokiem życia i 2,7 tys. kobiet, w tym 174 przed 40-tką. U 29 mężczyzn wykryto raka jądra; zdecydowana większość, bo 24 pacjentów, nie ukończyło 40 lat. Na raka piersi zachorowało 585 kobiet, 31 z nich przed 40-tką. Nowotwór jelita grubego dotykał w równym stopniu kobiet i mężczyzn; wykryto go u 184 mężczyzn, w tym u pięciu przed 40. rokiem życia, zachorowało także 180 kobiet, wszystkie pacjentki były już po 40-tce.

źródło: www.rynekzdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Dawidkrk90 (offline)

   

  Avatar

  2015-06-27 21:46:24
   

  rak, to symptom
 • braja (offline)

   

  Avatar

  2015-06-28 14:35:03
   

  Dawid, tylko że ten "symptom" może kogos usmiercić. Wszystkie choroby maja swoje przyczyny, jak i swoje symptomy. Również w przypadku grypy mozna powiedzieć, że jest ona symptomem obnizonej odporno...
 • piyaone (offline)

   

  Avatar

  2022-06-14 04:31:18
   

  ฟีเจอร์ JUMBO ROW POP จะทำให้คุณได้รีบการ Respin เมื่อคุณได้รับสัญลักษณ์คู่ ตามข้อกำหนดของเกม และทำให้คุณได้รับอัตราการคูณเพิ่มใขึ้นอีกด้วย การซื้อฟรีสปินAuto โดยภายในเกมสามารถซื้อสปินได้ โดยจะสาม...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...