Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-04-13 08:49:34

Jakie leczenie i rokowania

Mam 47 lat. W styczniu tego roku wyczułam w piersi lewej na godzinie 1 guzek o wielkości w obrazie mmamograficznym 1,2 mm. Jestem po biopsji mammotomicznej guzka. Wynik: naciekający rak przewodowy (NST) II st. wg.Blooma-Richardsona (c 3, p 2, m1) oraz liczne przewody DCIS G3 z kanceryzacją zrazików. Największy wymiar raka wynosi około 8 mm. IHC w 7571/15: E-kadhedryna (+), ER pozytywny % komórek 42,8 intensywność 2 (w skali1-3), PR pozytywny % komórek 19,9 intensywność 1 (w skali 1-3), HER-2 pozytywny nasilenie reakcji 3+. BAC węzła wartowniczego bez cech atypowych. USG jamy brzusznej nie wykazało zmian.
Czekam na ponowny wynik BAC węzła i komisję. Nie wiem jakie są rokowania oraz jakiego sposobu leczenia mam się spodziewać i na co powinnam zwrócić uwagę podczas rozmowy.

 

Odpowiedź:

 

Na podstawie biopsji mammotomicznej nie można ocenić całkowitej wielkości guzka. W perspektywie ma pani operację piersi ( o jej zakresie będzie pani rozmawiać z lekarzami w czasie konsylium), biopsję węzła wartowniczego i leczenie uzupełniające. Jeśli guzek rzeczywiście ma 12 mm, to czeka Panią chemioterapia i później leczenie herceptyną, a napromienianie - zależnie od rodzaju operacji. Jeśli oszczędzająca, to z RT, jeśli mastektomia - to raczej bez napromieniania (nie spodziewam się, żeby miała Pani zajęte węzły chłonne). Po chemioterapii leczenie hormonalne. O rokowaniu można będzie rozmawiać po uzyskaniu wyniku pooperacyjnego badania mikroskopowego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również